Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Ocak 2014, Pazartesi 11:33

Eczacıların ilaçta uzmanlaşması sağlanacak

Meclis Sağlık Komisyonu’nda görüşülen eczacılık yasa teklifiyle, eczacıların bitkisel ilaçlar konusunda uzmanlaşması sağlanıyor.

Klinik eczacılık alanında da uzmanlık getiren teklifteki, eczacılık eğitiminin ardından 4 yıl uzmanlık ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından çok bulundu. Müezzinoğlu’nun, “Eczacılık eğitiminden sonra 4 yıl da uzmanlık çok” itirazı üzerine uzmanlık süresi 3 yıla çekildi.

Teklife son şeklinin verildiği Sağlık Alt Komisyonu’nda, teklifte daha önce eczacılar için, “Onkoloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Klinik ve Fitofarmasi (bitkisel) olarak 4 ayrı dalda öngörülen uzmanlık alanları Klinik ve Fitofarmasi olarak 2’ye indirildi. Onkoloji ve Enfeksiyon Hastalıklarındaki uzmanlık ise Klinik Eczacılığın içine alındı. Alt Komisyon Başkanı, Eczacılar Birliği eski Başkanı, Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, Hürriyet’e, bitkisel eczacılık alanındaki uzmanlığın önemine dikkat çekerek şöyle dedi: “Bugün bitkisel ilaçlar alanında müthiş bir bilgi kirliliği, şarlatanlık var.

Bu alanda çok fazla yanlışlıklar da yapılıyor. Çünkü bu alanın uzmanı yok. Bitkisel ilaçlarla ilgili gazetelere, televizyonlara çıkanların hiç biri de uzman değil. Bu düzenlemeyle bu işin gerçek anlamda uzmanları yetişecek. Avrupa ve ABD’de çok yaygın olan klinik eczacılıkla ilgili hastanelere önemli bir zorunluluk getirildi.

Klinik eczacılar, hekimin ilaçla tedavideki yükünü hafifletip, ilaçla ilgili sorunları azaltıp, tedavinin etkinliğini artırıyorlar. Bu düzenleme ile 2023’ten itibaren hastanelere 300 yatağa kadar bir, sonraki her 200 yatağa da birer olmak üzere klinik eczacı bulundurma zorunluluğu getiriyoruz. Eczacılıktaki bu uzmanlıklar ülkenin sağlık bilincinin artmasına, nitelikli sağlık hizmeti verilmesine katkı sağlayacaktır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Çin’de kuş gribinden 2 kişi hayatını kaybetti

Çin'in doğusundaki Şanghay kentinde kuş gribi virüsü H7N9 bulaştığı tespit edilen iki kişinin öldüğü bildirildi. Şanghay Sağlık ve Aile Planlama İdaresi,...

Kapat