Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Aralık 2011, Perşembe 16:47

Eczacıbaşı Tıp Ödülleri sahiplerini buldu

2011 Eczacıbaşı Tıp Ödülleri, 1 Aralık 2011 Perşembe günü Hacetttepe Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bilimsel jürinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda Tıp Teşvik Ödülleri dalında Hacettepe Üniversitesi Nörolojik Bilimler – Psikiyatri Enstitüsü’nden Doç. Dr. Müge Yemişci Özkan ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gastroenteroloji Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Yılmaz ödül aldı.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden Nefize Turan ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencilerinden Yasin Yılmaz, Tıp Öğrencileri Bilimsel Araştırma Ödülü’ne değer bulunurken, yürütecekleri araştırma projeleri için gerekli finansman sağlanan Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Özden Tacal ve yine Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Güneş Esendağlı da Bilimsel Araştırma Destek Ödülü’nün sahipleri oldular.

Eczacıbaşı Tıp Ödülleri’nin açıklandığı törende bir konuşma yapan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 1959’dan bugüne değin 31 Eczacıbaşı Tıp Bilim Ödülü, 38 Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü verildiğini ve çoğu alanlarının en saygın dergilerinde yayına dönüşmüş bulunan 174 bilimsel araştırma projesine gerekli finans desteğinin sağlandığını belirterek,

“Ödüllerimize değer bulunan tüm bilim insanlarını gönülden kutlarken, tam bir gönüllülük esasıyla çalışan Bilimsel Değerlendirme Kurulu üyelerimize özverili çalışmaları nedeniyle minnetlerimizi ifade etmek istiyorum”

dedi.

Eczacıbaşı Tıp Ödülleri ve Bilimsel Araştırma Destekleri Bilimsel Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kansu da,

“1959’da başlatılan tıp ve eczacılık alanlarındaki ödüllendirme ve destek geleneğinin, 2002’den bu yana tıp öğrencilerini de kapsayacak bir içerikle sürdürülmesinden, bilim dünyamızın büyük mutluluk duyduğuna inanmaktayım”

diye konuştu.

Eczacıbaşı Tıp Ödülleri 2011 - Ödül Töreni

“Bilime katkı, başarıya ödül” geleneğinde 52 yıl

Türkiye’de sağlık bilimlerinin gelişimine katkıda bulunmak, amacıyla, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı tarafından 1959 yılında kurulan Eczacıbaşı Tıp Ödülleri ve Bilimsel Araştırma Destekleri’nin ilk jürisi Türk tıbbının unutulmaz anıtsal isimlerinden Başkan Ord. Prof. Dr. Ekrem Şerif Egeli, Ord. Prof. Dr. Arif İsmet Çetingil, Ord. Prof. Dr. Muhiddin Erel, Prof. Dr. Reşat Garan, Prof. Dr. Sabih Oktay, Prof. Dr. Behiç Onul, Prof. Dr. Zafer Paykoç, Prof. Dr. Necmeddin Polvan’dan oluşuyordu.

Kurul, günümüzde çalışmalarını Prof. Dr. Emin Kansu başkanlığında, Prof. Dr. Erdal Akalın, Prof. Dr. Atıf Akdaş, Prof. Dr. İsmail Hakkı Ayhan, Prof. Dr. Selim Badur, Prof. Dr. Kemalettin Büyüköztürk, Prof. Dr. Beyazıt Çırakoğlu, Prof. Dr. Turgay Dalkara, Prof. Dr. Atilla Hıncal, Prof. Dr. Şevket Ruacan ve Prof. Dr. Tansu Salman ile sürdürüyor.

“Bilime katkı, başarıya ödül” ilkesiyle elli yılı aşan bir geleneğe dönüşen bu girişimle, rutin uygulamalar dışında Ord. Prof. Dr. Hulusi Behçet, Dr. Refik Saydam, Ord. Prof. Dr. Tevfik Sağlam, Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman Uzman, Ord. Prof. Dr. Akil Muhtar Özden, Prof. Dr. Muzaffer Aksoy ve Prof. Dr. Gazi Yaşargil Cumhuriyet Dönemi Tıp Ödülleri’ne değer bulunurken Prof. Dr. Münci Kalaycıoğlu’na Eczacıbaşı Tıp Onur Ödülü verilmişti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Gilenya 0,5 mg (fingolimod), Ek2-G/Yurtdışı İlaç Listesi’ne girdi

Multipl Skleroz tedavisinde hastalar açısından önemli bir tedavi alternatifi oluşturan ve yüksek etkinliğe sahip "tek oral tedavi" olan Gilenya (fingolimod),...

Kapat