Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Temmuz 2014, Perşembe 14:06

Ebola virüsü için seferberlik başlatıldı

Batı Afrika’da yüzlerce kişinin ölümüne yol açan Ebola salgınına karşı mücadele yollarının ele alınacağı konferans Gana’nin başkenti Akra’da başladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından düzenlenen konferansa 11 ülkenin temsilcileri katılıyor.

Tarihin en büyük Ebola salgınında şimdiye kadar 400’den fazla kişi hayatını kaybetti. Ölüm vakalarının büyük çoğunluğu Gine’de görüldü. Ancak Liberya ve Sierra Leone’de de ölü sayısı artıyor.

Konferansa bu üç ülkenin temsilcilerinin yanı sıra Fildişi Sahili, Mali, Guinea Bissau, Senegal, Uganda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gambia ve Gana sağlık bakanları katılıyor.

BBC’nin haberine göre; , tüm bu ülkelerin yeryüzündeki en ölümcül virüslerden biri olarak kabul edilen Ebola’nın tehdidi altında olduğuna dikkat çekiyor.Dünya Sağlık Örgütü Batı Afrika’da salgından şimdiye kadar 467 kişinin öldüğünü açıkladı. Sadece 23 Haziran’dan bu yana 68 kişi öldü.

Örgüt, vaka sayısında bu süre içinde yüzde 20’lik bir artış görüldüğünü vurguladı. Bazı uzmanlar salgının kontrol altına alınamamasında hastalıkla ilgili “korku ve inkârın” etkili olduğunu belirtiyor.Bazı bölgelerde, hastaların hastaneye götürülmediği, bunun da salgın riskini artırdığı öne sürülüyor. DSÖ, son bir kaç ay içinde salgını kontrol altına almak için bölgeye 150’den fazla uzman gönderdi. Ancak örgüt, salgının durdurulabilmesi için bölge ülkelerinin kararlılık göstermesi gerektiğini vurguluyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
ABD’li bilim insanının ‘tehlikeli deneyi’

Independent'ın ana sayfa manşetinde ABD'de bir bilim insanının gerçekleştirdiği, bir grip virüsüyle ilgili deneyin tüm dünya için son derece tehlikeli...

Kapat