Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Temmuz 2014, Perşembe 13:49

ABD’li bilim insanının ‘tehlikeli deneyi’

Independent’ın ana sayfa manşetinde ABD’de bir bilim insanının gerçekleştirdiği, bir grip virüsüyle ilgili deneyin tüm dünya için son derece tehlikeli olduğunu iddia eden bir haber var.

Habere göre ABD’deki Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Yoshihiro Kawaoka, 2009 yılında dünyaya yayılarak bir yıl içinde 500 bin kişinin ölümüne neden olan H1N1 grip virüs üzerinde değişiklik yaptı.

2009’da yayılan virüsü dünyanın önemli bir bölümü alt etti ve bugün virüs daha az zararlı, mevsimsel bir grip virüsü olarak ele alınıyor.

Independent, Kawaoka’nın daha önce de grip virüsleri yaratmakla ilgili kışkırtıcı deneyler yaptığını ancak bilim insanlarının bu seferki deneyin çok daha tehlikeli olduğunu belirttiğini yazıyor.

Gazeteye göre geçmişte de bazı deneylerde olduğu gibi yaratılan virüs laboratuar dışına sızabilir ve böyle bir durumda bir felaket yaşanır.

Bilim insanları bu virüsün insanın bağışıklık sistemini savunmasız kılabileceği uyarısını yapıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ölümcül “süper bakterilere” karşı yeni silah

Kanada'nın doğusundaki bir ulusal parktan alınan toprak örneğinde, tehlikeli bakterilerin gösterdiği antibiyotik direncini tersine çevirebilen bir bileşen bulundu. Kanada'nın Ontario...

Kapat