Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Nisan 2014, Salı 15:45

Dünyada ilk 3D yazıcı kafatası protezi üretildi

22 yaşında bir kadının kafatasının üstü 3D-boyutlu yazıcıdan alınan bir implant ile değiştirildi. Medical Center Üniversitesi’nden Dr. Bon Verweij ve ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatta, 22 yaşındaki hastanın kafatasının üst kısmı tamamen çıkarılarak, özel bir plastik protezle değiştirildi. Son günlerde 3D baskı teknolojisi sayesinde pek çok biyobozunur implantlar ve özel protezler hızlı bir şekilde üretilebiliyor.

Doktorlar, geçtiğimiz yıl bir hastanın kafatasının yüzde 75′ini protezle değiştirmeyi başarmıştı. Yapılan en son ameliyatta, beynin korunması için polietereterketon (PEEK) materyali kullanıldı. PEEK, sağlamlığı ve ısıya dayanıklılığıyla öne çıkan bir plastik türü olarak biliniyor. Normalde diğer implantlar kafaya tam uyum sağlayamadığından 3D yazıcıyla özel bir implant üretilmesi oldukça iyi bir çözüm.  Gerçek Bilim’de yer alan habere göre; Avustralyalı bir firma tarafından hastaya özel olarak üretilen kafatası, şeffaf ve beynin damarları ile kıvrımlarının görülmesini sağlıyor. Bilim insanları, şeffaf kafatasının beyin faaliyetlerinin çok daha iyi takip edilmesini ve görüntülenmesini sağlayacağını belirtti.

Adı açıklanmayan hastanın kafatası, rahatsızlığı nedeniyle olması gereken 1.5 santimetre yerine 5 santimetre kalınlığa erişmişti. Doktorlar, iki yarısı titanyum tokalarla tutturulan plastik kafatasını 23 saat süren operasyonda hastaya nakletti. Kafatasının beyni örten koruyucu tabakayla uyum sağlayıp sağlamayacağı zamanla belli olacak.

Bilim insanları, plastik kafatasının ileride duymayı yeniden sağlayan protezlerin beyne aktarılması gibi cerrahi işlemlerde yeni kapılar açabileceğini belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kendini iyileştiren suni kas geliştirildi

Doku mühendisliğinde önemli bir adım atıldı ve kendini iyileştiren suni kas geliştirildi. Bilim insanları laboratuvarda, gerçek kas gibi görünüp çalışmasının yanısıra...

Kapat