Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Mayıs 2014, Çarşamba 10:11

Dünyada en çok antidepresanı Fransızlar kullanıyor

Fransa’da Ulusal İlaç Güvenliği Ajansı (ANSM) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ülkedeki yetişkin nüfusun yaklaşık üçte biri, ruhsal bozukluklarla ilgili ilaçlar kullanıyor.

Araştırmaya göre, yetişkin nüfusun yüzde 32’si aralarında antidepresan ve uyku hapları da bulunan psikoterapik ilaçları düzenli ya da düzensiz kullanıyor. Araştırmada, bu ilaçların uzun süre ve başka ilaçlarla kullanılmasının yaratacağı tehlikeler konusunda uyarılar yer alıyor.

Yine aynı araştırmaya göre, dünyada en çok antidepresan kullananların başında Fransızlar geliyor.

Konu ile ilgili konuşan profesör Bernard Begaud, bu tür ilaçların gereğinden fazla kullanılması konusundaki tehlikeye dikkati çekti. Begaud, ülke genelinde psikoterapi ilaçlarının kullanılmasının düşürülmesi konusunda hiçbir çalışma yapılmamasını eleştirdi.

Fransız doktor, bu tür ilaçların insan sağlığını tehlikeye sokan yan etkilerinin göz ardı edilmesine tepki gösterdi ve konuyla ilgili acilen bir bilinçlendirme kampanyası başlatılmasını istedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı’ndan “ilik nakli” açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında  ''Kardeşi olmayan 55 yaş üstü hastaya ilik nakli yok'' başlıklı haberlerin doğru olmadığı belirtildi. Türkiye'nin, kemik...

Kapat