Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Mayıs 2014, Salı 15:55

Sağlık Bakanlığı’ndan “ilik nakli” açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında  ”Kardeşi olmayan 55 yaş üstü hastaya ilik nakli yok” başlıklı haberlerin doğru olmadığı belirtildi.

Türkiye’nin, kemik iliği nakilleri uygulamalarında gerek nakil sayıları, gerekse nakillerdeki başarı oranları ile bu alanda önemli başarılara imza attığı belirtilen açıklamada, nakil sayısının 2002 yılında 443 iken, 2013 yılında bu sayının 2 bin 856’ya ulaştığı ifade edildi.

Bakanlığın geçtiğimiz aylarda yayımladığı yönetmelikte, “ileri yaştaki hastalarda komplikasyon, nüks ve ölüm oranları dikkate alınarak akraba dışı nakillerde 55, kardeşten nakillerde 65 yaş üstü için Bilim Kurulu kararı aranacaktır” ifadesinin kullanıldığının altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu ifadeden de anlaşılacağı üzere, Bakanlığımız bu hastaların nakilleri için kesinlikle bir yasaklama getirmemiş, sadece ilik nakline tek doktorun değil konusunda uzman bir ekipten oluşan bir Bilim Kurulu’nun karar vermesi şartını getirmiştir.

Bilim Kurulu, bu hastaların değerlendirilmesinde tıbbi literatürde ne tür kriterler aranıyorsa bunun değerlendirilmesini yapacaktır. Dünyada da buna benzer uygulamalar mevcuttur. Bütün gelişmiş ülkelerinde kemik iliği nakil endikasyonları  ve endikasyon dışı uygulamaların kılavuzları bulunmaktadır. Bu alandaki gelişmelere bağlı olarak bu endikasyon listeleri de güncellenmektedir.

Yukarıdaki açıklamamızdan da anlaşılacağı üzere endikasyon dışı uygulamalara nakil yapılmaması gibi bir durum hiçbir şekilde söz konusu değildir.  Bu tür uygulamaların nadir olması, komplikasyon ve ölüm oranının çok yüksek olması ve tıbbi başarının da tartışmalı olması sebebi ile Bilimsel Danışma Kurulu’nun onayı aranmaktadır. Hal böyle iken, bazı kemik iliği nakli uygulayıcılarının tamamen bilimsel bir uygulama için suçlama niteliğinde yorumda bulunmaları ve nakil bekleyen hastalarımız ile yakınlarının motivasyonlarını bozmaları kabul edilemez.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Prostat kanseri enfeksiyon nedeni olabilir

Bilim insanları, prostat kanserinin cinsel ilişkiyle geçen bir hastalık olabileceğini söylüyor. Hastalığa çok yaygın bir enfeksiyonun neden olabileceği belirtiliyor. Ancak bazı...

Kapat