Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Mayıs 2014, Pazartesi 14:25

Dünyada 300 milyon astım hastası var

Nefes almada sorun yaşanmasına yol açan ve kontrol altına alınamadığında günlük aktiviteleri ciddi olarak kısıtlayabilen kronik hastalık olan astımda, sigara dumanı, obezite ve alerjik maddeler tetikleyici rol üstlenirken; Türkiye’de astımlı hastaların yüzde 10’undan fazlasının sigara içtiği, yüzde 30-40’nın ise obez olduğu belirtiliyor.

Türk Toraks Derneği Kronik Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel İşbirliği (Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases -GARD)
Temsilcisi Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, 6 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, astımın kronik bir solunum yolu hastalığı olduğunu, tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterdiğini söyledi.

Dünyada yaklaşık 235-300 milyon astımlı hasta olduğunun tahmin edildiğini belirten Gemicioğlu, “Türkiye’de ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır” dedi. Gemicioğlu, astımın görülme sıklığının giderek arttığına dikkati çekerek, tedavi seçenekleri ile astımın kontrol altına alınmaya çalışıldığını vurguladı. Uygun ilaç tedavisi ile astım hastalarının günlük yaşamlarına bu sıkıntıya bağlı herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebildiğinin altını çizen Gemicioğlu, “Astımlı bir hasta kontrol altına alındığında, gündüz astım yakınması olmaz, gece astım nedeni ile uyanmaz, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksinim duymaz, nefes ölçümleri normal düzeyde olur ve günlük işleri engellenmeden yapabilir” diye konuştu.

Gemicioğlu, kontrol altında olan hasta sayısının istenen düzeyde olmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Halen 4 astımlıdan biri yılda bir kez astım krizi nedeniyle acil servise başvurmaktadır.  Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra sigara dumanı, alerjik maddeler, kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Türkiye’de astımlı hastaların yüzde 10’undan fazlasının halen sigara içtiği, yüzde 30-40’nın ise obez olduğu bildirilmiştir.”

“Şimdi astımınızı kontrol altına alma zamanı”

Bu yıl,  “Astımınızı kontrol altına alabilirsiniz” sloganı ve “Şimdi astımınızı kontrol altına alma zamanı” alt sloganıyla Dünya Astım Günü dolayısıyla, ” Astım için Küresel Girişim (GINA-www.ginasthma.org)” önderliğinde sürdürülen aktivitelerle, astım hastalığının önemi vurgulanacak, hastalık ve kontrol kavramı konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışılacak.

Erişkinlerde işgücü, çocuklarda okul devamlılığında azalmaya neden olan bu hastalık için başta hastalar olmak üzere hasta yakınları, sağlık personeli ve eczacıların bilgilendirilmesi gerekliliğinin altı çizilecek. Dünya Sağlık Örgütünce kurulan GARD, Türkiye etkinlikleri çatısında, Türk Toraks Derneği, Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile Türkiye’nin birçok ilinde çok sayıda hasta eğitim toplantısı düzenlenecek ve çeşitli illerde alışveriş merkezlerinde kurulacak stantlarda astımla ilgili broşürler dağıtılacak; yapılacak bilgilendirme toplantılarıyla doktor kontrolü ve düzenli ilaç tedavisi ile astımlıların hayatlarını kısıtlanmadan yaşayabilecekleri ifade edilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Medikal marketlere yetki belgesi zorunluluğu

Sağlık Bakanlığı uzun süredir üzerinde çalıştığı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’ni tamamladı. Başbakanlığa gönderilen yönetmelikle; ateş ölçer, tansiyon...

Kapat