Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Mayıs 2013, Pazartesi 13:41

Dünya Sağlık Örgütü’nü korkutan virüs

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni corona virüsünün (NCoV) yakın temas halinde insandan insana geçmesinin mümkün olduğu uyarısında bulundu. Örgüt tarafından yapılan açıklamada, zatürre ve kimi zaman da böbrek yetmezliğine yol açan NCoV vakalarında, son zamanlarda görülen artıştan endişe duyulduğu belirtildi.

YAKIN TEMASTA İNSANDAN İNSANA GEÇİYOR

DSÖ, “Farklı ülkelerde görülen vakalar, NCoV’nin yakın temas halinde insandan insana geçebildiğini gösteriyor” dedi. Fransa Sağlık Bakanlığı, dün virüsün ikinci bir kişide daha görüldüğünü açıklamıştı. Bakanlık, Fransa’nın kuzeyindeki Valenciennes kentinde Dubai’de kaptığı corona nedeniyle tedavi gören 65 yaşındaki hastanın oda arkadaşında da virüs bulunduğunu belirtmişti.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ise ülkenin doğusundaki el Ahsa vilayetindeki son corona salgınında ölenlerin sayısının 9’a yükseldiğini duyurmuştu. Suudi Arabistan’da geçen yazdan bu yana 24 kişide corona virüsüne rastlanmış, bunlardan 15’i yaşamını yitirmişti.

18 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU

Corona virüsü, Eylül 2012’den bu yana Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Almanya, İngiltere ve Fransa’da 33 kişiye bulaşmış ve 18’inin ölümüne neden olmuştu. Virüs bulaşan hastaların 24-94 yaşlarında ve çoğunlukla erkek olduğu belirlendi.

NCoV, ilk kez 2003 yılında Asya’da ortaya çıkan ve yaklaşık 800 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu olarak bilinen SARS hastalığına yol açan virüsle aynı aileden geliyor. NCoV ve SARS, aynı aileden gelmelerine karşın birbirlerinden farklı özellikler gösteriyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi Türkiye'ye yeni Ülke Başkanı
KAGİDER ve Sanofi geleceğin kadın liderlerini arıyor

KAGİDER ve Sanofi Türkiye, genç kadınların yeteneklerini geliştirerek geleceğin liderleri olmalarına katkı sunmak amacıyla 2010’dan bu yana “Geleceğin Kadın Liderleri”...

Kapat