Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Aralık 2011, Cuma 20:43

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa’yı kızamık konusunda uyardı

Dünya Sağlık Örgütü’nce (World Health Organization; WHO) yayınlanan rapora göre 2011 yılında Ocak ayından Ekim ayına kadar geçen sürede 36 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde 26 bin kızamık vakası görüldü. Raporda, bu vakaların %83’ünün Batı Avrupa ülkelerinde gerçekleştiği belirtiliyor. Rapora göre sadece Fransa vakaların 14 binden fazlasına ev sahipliği yapmış.

BBC tarafından yapılan haberde söz konusu salgınlar sonucunda 6’sı Fransa’da olmak üzere 9 ölümün meydana geldiği belirtiliyor. BBC salgınlar nedeniyle 7288 hastanın hastanelerde tedavi altına alındığına dikkat çekiyor.

BBC’ye konuşan WHO Avrupa Bölgesel Direktörü Zsuzsanna Jakab,

“AB ülkelerinde görülen kızamık vakalarındaki bu artış, 2015’te kızamığın bölgesel eliminasyonu hedefi için ciddi bir tehlike oluşturuyor. AB içindeki her ülke, kızamık sezonuna girmeden önce, salgına karşı zafiyeti olan popülasyonları kapsam dahiline almak, gözlemsel çalışmaları artırmak ve sirkülasyondaki kızamık virüsünü azaltmak için hemen harekete geçmeli.

İmmünizasyonun önemini ailelere ve genç yetişkinlere tekrar hatırlıyoruz. Kızamığın ciddi ve bazı durumlarda ölümcül olabildiğini ne kadar vurgulasak azdır”

ifadesini kullanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sözleşmeli Araştırma Kuruluşu Altis, 10 yaşında

Türkiye'nin en köklü sözleşmeli araştırma kuruluşlarından Altis, 10. yılını değerli misafirlerinin katılımıyla gerçekleşen görkemli bir etkinlikle kutladı.

Kapat