Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Haziran 2012, Salı 13:34

“Dumansız Aileler” Projesi pilot olarak Malatya’da başladı

“Dumansız Aileler” tanıtım etkinliği, 1 Haziran Cuma günü Malatya Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlendi. Etkinliğe Malatya Valisi Doç. Dr. Mehmet Ulvi Saran, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Murat Tuncer, Dünya Sağlık Örgütü Ulusal Tütün Kontrol Program Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, Malatya İl Sağlık Müdürü Dr. Nail Umay, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, Proje Sorumlusu Dr. Nejat Özgül ve eğitim almış öğrenciler katıldı.

Sağlıkta Umut Vakfı (SUVAK), Malatya Valiliği, T.C. Sağlık Bakanlığı Ulusal Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı Hacettepe Üniversitesi, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilciliği’nin işbirliği içinde gerçekleştirilen ve Malatya ili özelinde uygulanan projeyle lise çağındaki 700 kız öğrencinin eğitilmesi ve devamında, bu öğrencilerin akranları ve ailelerinden oluşan, 16 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Etkinliğe destek veren Malatya Valisi Doç. Dr. Saran sigarayla mücadele konusunda son yıllarda gelişme kaydedildiğine değinerek sigarasız ve sağlıklı hayatı destekleme vizyonlarını şöyle açıkladı:

“Birçok ölümcül hastalığın en büyük etkeni olan sigara bağımlılığı ile mücadele için ülkemizde uzun yıllardır bilinçlendirme çalışmaları yürütülüyor. Devletimizin çalışmaları doğrultusunda, toplumumuzda sigara konusunda giderek artan bilincin ve sigaradan kurtulmaya duyulan ihtiyacın gün geçtikçe artığını gözlemliyoruz. Böyle projelerin çoğalarak ülke çapında yayılmasını ve destek bulmasını diliyoruz.”

'Dumansız Aileler' Projesi pilot olarak Malatya'da başladı

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncer tütün mücadelesi için Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü bünyesinde Tütün Kontrol, Eğitim, Araştırma ve Vergilendirme Merkezi kurduklarını, ülkemizin tütün kontrol mücadelesinde Hacettepe Üniversitesinin her zaman yol gösterici bir rol oynayacağını bildirdi.

SUVAK Proje Yürütücüsü Dr. Özgül ise şunları söyledi:

“Sağlıkta Umut Vakfı (SUVAK) olarak Malatya Valiliği, T.C. Sağlık Bakanlığı Ulusal Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi ve Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilciliği ile birlikte çalışmaktan ve bu projenin yürütücüsü olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sigarasız ve sağlıklı bir yaşamı destekleyen benzer projelerin her zaman destekçisi ve çözüm ortağı olduğumuzu ve olmaya da devam edeceğimizi söylemek istiyorum.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Telekom’un sigara kullanımına karşı verdiği mücadele ödüllendirildi

"Sigara Bıraktırma Poliklinikleri" ile bin 300 çalışanının sigarayı bırakmasına destek olan firma, Sigarayla Savaş Derneği'nin "İnsanlığın Gerçek Dostu" ödülünü kazandı.

Kapat