Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Temmuz 2012, Cuma 12:58

Dr. Mehmet Öz İstanbul’da basın mensuplarıyla buluştu

Digiturk Home TV aracılığı ile Türk izleyicilerle de buluşan ve bu yıl da The Doctor Oz Show ile “En Bilgilendirici Talk Şov” Emmy ödülünü alarak adından söz ettiren Dr. Mehmet Öz, 4 Temmuz’da Reina’da düzenlenen yemekte basın mensupları ile buluştu.

Dr. Mehmet Öz, düzenlenen yemekte, Türk halkında değişim yaratacağına inandığı konulara değinirken, kilo almanın nedenleri ve zayıflamanın formüllerinden bahsetti. Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz haftalarda obeziteye karşı başlattığı mücadeleden övgüyle söz eden Dr. Öz, halkı bilinçlendirecek bu hareketin önemine değindi.

ABD için giderek daha büyük bir problem haline gelmeye başlayan obezite ile mücadele edilebilmesi açısından FDA’nın yeni nesil zayıflama ilaçlarına sıcak bakmaya başlaması ve bunun neticesinde uzun süredir ertelenen bir başvuruyu geçtiğimiz hafta onaylaması konusundaki düşüncelerini sorduğumuz Dr. Öz,

“Ben FDA’nın konuya yaklaşımını mantıklı buluyorum, obezite beraberinde diğer birçok rahatsızlığı getiren gerçekten ciddi bir problem. FDA, obezite ile birlikte gelen risklerin farkında olduğu için artık bu ilaçlar ile birlikte gelen riskleri obezite ile gelen risklerle kıyaslamayı ve neticede risk-fayda dengesini gözetmeyi amaçlıyor. Her ne kadar yüksek kilo kayıpları sağlanamamış olsa da, onaylanan yeni tedavi kimileri için doğru seçenek olabilir.”

dedi. Bununla birlikte Dr. Öz, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizin her zaman ilk seçenek olması gerektiğini ifade etti.

Yanıltıcı reklamlara tanıtılan ürünler konusunda da uyarılar yapan Dr. Öz, sanılanın aksine, kenidisinin hiçbir ürünün reklamında yer almadığının altını çizdi. Dr Öz izleyicilerinden, kendisinin görsellerini kullanarak sağlıklı olduklarını iddia ettikleri ürünleri satmaya çalışanlara güvenmemelerini istedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Prematürelik hakkında farkındalığı artırmak için bir araya gelen uzmanlar “PremaTürk”ü kurdu

Prematürelik hakkında farkındalığı artırmayı amaçlayan "PremaTürk: Prematüre Bebek Koalisyonu", Doç. Dr. Nurullah Okumuş başkanlığında kuruldu.

Kapat