Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Temmuz 2012, Çarşamba 14:47

Prematürelik hakkında farkındalığı artırmak için bir araya gelen uzmanlar “PremaTürk”ü kurdu

Türkiye’de anne ve çocuk sağlığı konusunda son yıllarda oldukça önemli adımlar atılmış olsa da, halen gelişmiş ülkelere göre iyileştirilmeye htiyaç duyuluyor. Bebek sağlığında en önemli konulardan birisini prematürelik ve prematüreliğin neden olduğu problemler oluşturuyor. Prematürelik ve buna bağlı kayıplar, ülkemizde halen bebek ölüm nedenlerinin ilk sıralarında yer alıyor.

Bu gerçekler göz önüne alınarak, prematürelik hakkında farkındalığı artırmak ve yapılmakta olan çalışmalara katkı sağlayabilmek amacıyla, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Yenidoğan Uzmanı, Doç. Dr. Nurullah Okumuş başkanlığında çok sayıda değerli uzmanın katılımı ile “PremaTürk: Prematüre Bebek Koalisyonu” kuruldu.

Prematürelik konusunda farkındalığı artırmayı hedefleyen PremaTürk, ilk toplantısını 27 Haziran’da Ankara’da gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Koalisyon Başkanı Doç. Dr. Nurullah Okumuş,

“Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, Dünyada her yıl 5 yaş altı çocuk ölümlerinin %40’ını yenidoğan ölümleri ve yenidoğan ölümlerinin de %80’ini, ilk sırada prematürite ve sorunları olmak üzere, düşük doğum ağırlığı, enfeksiyonlar ve doğum travması gibi nedenler oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre de, Dünyada her yıl 1,1 milyon bebeğin prematürite komplikasyonları nedeniyle öldüğü, yenidoğan ölümlerinin ilk ve en önemli nedeninin prematürelik olduğu görülüyor. Bu raporlarda ayrıca, prematüre ölümlerinin %75’inin önlenebilir ölümler olduğu da belirtiliyor.”

dedi.

Prematürelik hakkında farkındalığı artırmak için bir araya gelen uzmanlar 'PremaTürk'ü kurdu

PremaTürk Bebek Koalisyonu’nda, Doç. Dr. Nurullah Okumuş, TBMM Sağlık Komisyonu üyesi ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Türkan Dağoğlu, T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu’nu temsilen Dr. Sema Özbaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bakım Hizmetleri Dairesi’nden Dilek Sancar, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gelişimsel Pediatri Bölüm Başkanı ve Gelişimsel Pediatri Derneği Başkanı Prof. Dr. İlgi Ertem, Neonatoloji Yoğunbakım Hemşireleri Derneği’nden Hemşire Döne Eroğlu, El Bebek Gül Bebek Derneği Başkanı Özgür Doğa Keleş, Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Ovalı ve Sağlıklı Nesiller Derneği Başkanı Enginer Birdal yer alıyor.

Prematürk Bebek Koalisyonu, Abbott Türkiye‘nin katkıları ile destekleniyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TÜSİAD: Kronik hastalıkların yükünü elektronik sağlık kayıtları ile hafifletmek mümkün

TÜSİAD "Sürdürülebilir Sağlık Sistemi İçin Kronik Hastalık Yönetiminde Elektronik Sağlık Kayıtlarının Rolü" başlıklı raporunu, bir toplantı ile kamuoyuna tanıttı.

Kapat