Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Şubat 2014, Perşembe 09:54

Döviz kurlarından nasibini kanser ilaçları aldı

Döviz kurlarındaki anlık değişimler ithal ilaçları da vurdu.Yurtdışından ithal edilen bazı ilaçlar, döviz artışlarından dolayı tedarikçiler tarafından alınamayınca kanser ilaçları başta olmak üzere bazı ilaçlar piyasada zor bulunur hale geldi.

39.Bölge Edirne Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kes, ithal ilaç tedarik eden bazı firmaların, döviz kurlarının değişmesine bağlı olarak Türkiye’ye ilaç sokmadıklarını söyledi. Türkiye’de 2005 yılında yapılan kararname kapsamında ithal ilaçların dolar bazında 1 lira 95 kuruş olarak sabitlendiğini fakat dönemsel artışların değerlendirildiğini belirten Kes, dolar fiyatlarının değişmesinin piyasanın beklentisine neden olduğunu söyledi.

Beklentileri karşılamayan ilaçların, bazı firmalar tarafından Türkiye’ye sokulmadığı aktaran Kes, “İthalatçıların ilaçlarını Türkiye’de kendi kafalarında fiyatlandıramadıkları için firmalar bu ilaçları Türkiye’ye getirmiyorlar” dedi.

Odalar olarak, ilaç fiyatlarını Avrupa ülkelerinde 5 ülkenin fiyatlarını baz alarak en uygun fiyatlı ilaçları aldıklarını aktaran Kes, “Örneğin 100 Euro’ya aldığımız bir ilacı, ülkemizde 60 Euro’ya satıyoruz” ifadelerini kaydetti. Kes, ithal ilaç yapan firmaların bu fiyat farkını riske etmediklerini belirtti.

Kes, ilaç fiyatlarında ülkelerin birbirlerini baz alarak hareket ettiğini, ilaç fiyat artışlarının yanında fiyat düşüşlerinin de etkili olduğunu dile getirdi. Kes, “Bizdeki fiyatlar da diğer ülkeleri etkiliyor. Bizim ilaç fiyatlarımızı baz alarak kendilerine uyguluyorlar. Buna da domino etkisi diyebiliriz” diye konuştu.

DÖVİZ KURLARINDAN NASİBİNİ KANSER İLAÇLARI ALDI

Kes, döviz kurlarının değişmesinden en çok etkilenenin kanser ilaçları olduğunu dile getirdi. Kanser ilaçlarının çok pahalı olduğunu dile getiren Kes, kanser ilaçlarının döviz değişimleri ile birlikte bulunmasının zorlaştığını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Şizofreni kan testi ile teşhis edilecek

Çağımızın önemli sinir hastalıklarından şizofreni kan testi ile teşhis edilecek. Dünya nüfusunun yüzde birini etkileyen ve hasta ile çevresine yüksek...

Kapat