Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Şubat 2014, Pazartesi 15:23

Doktorlar yeni felç benzeri virüse karşı uyarıyor

ABD’de doktorlar, Kaliforniya’da ortaya çıkan ve 20 kişiyi etkileyen çocuk felci benzeri hastalığa karşı uyarıda bulundu. Amerikan Nöroloji Akademisi’nin toplantısında, bazı hastaların dört uzvunda birden felç görüldüğü ve tedaviye cevap vermediği belirtildi.

ABD uzun süredir çocuk felci virüsünden arınmış bulunuyor; fakat benzeri virüsler de sinir sistemine saldırıya geçerek felce neden olabiliyor.

Doktorlar çocuk felci benzeri virüsün yayılmasını beklemediklerini belirtiyor. Tehlikeli ve korkulan bir hastalık olan çocuk felcinde, virüs hızla sinir sistemine saldırarak 200 vakadan birinde felce yol açıyor. Akciğerleri etkilemesi durumunda ölüme bile neden olabiliyor.

Dünya çapında yapılan aşılama kampanyaları sayesine büyük çoğunlukla yok edilen çocuk felci vakaları bugün yalnızca Afganistan, Pakistan ve Nijerya’da görülüyor.

ABD’de son 18 ayda çoğu çocuk olmak üzere 20 kişiyi etkileyen hastalığa çocuk felci benzeri enterovirüs-68 adlı virüsün yol açtığı tespit edildi. Hastalığa yakalanan çocukların daha önce çocuk felcine karşı aşı olduğu bildirildi.

Uzmanlar, bu hastalığa daha fazla sayıda kişinin yakalanmış fakat çok hafif atlatmış olabileceğini, fakat vakaların salgın niteliğinde olmadığını belirtiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hekim nöbetlerine sınırlama tavsiyesi

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, kesintisiz 24 saatin üzerinde nöbet tutturularak çalıştırılan bir asistan hekimin yaptığı şikayeti kabul ederek, Sağlık Bakanlığına, hekimlerin dinlenme haklarının baştabip...

Kapat