Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Eylül 2013, Çarşamba 14:01

Doktoru tehdit edene hapis

Sakarya’da doktoru tehdit eden ve hakarette bulunan bir kişi 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sakarya 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli doktor T.K’yı tehdit ve hakaret eden Ahmet K. 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca , kamu ve mahkeme masraflarının Ahmet K. tarafından karşılanmasına hükmetti.

Olay geçtiğimiz ocak ayında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanmıştı. Ortapedi polikliniğine kontrol için gelen Ahmet K. sırasını beklemeyerek acil gelen hastaların önüne geçmek isteyince görevli doktor T.K. tarafından uyarılmıştı. Uyarıları dikkate almayan Ahmet K., doktora tehdit ve hakarette bulunmuş olay yargıya intikal etmişti.

Sakarya 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Ahmet K. suçsuz olduğunu söyledi. Ancak mahkemeye gönderilen kamera görüntülerinde, hakaret, küfür ve darba teşebbüs ettiği belirlenen Ahmet K., doktordan özür diledi. Mahkeme Ahmet K.’yı 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı. Ancak pişmanlığını belirtmesi ve doktordan özür dilemesi sebebiyle ceza 11 ay 20 güne indirildi. Cezası ertelenen Ahmet K. 5 yıl içerisinde başka bir suça karışırsa cezaevine girecek.

Sakarya Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Ünal Küçükyılmaz, sağlık çalışanlarının hakkını şiddet uygulayanlara karşı sonuna kadar savunduklarını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
SGK’da diyaliz krizi

Türkiye’de yaklaşık 65.000 diyaliz hastası olduğu biliniyor. Bu sayı yılda % 3-4 civarında artış göstererek yükselmeye devam ediyor. Bu artışı...

Kapat