Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Eylül 2013, Çarşamba 11:52

SGK’da diyaliz krizi

Türkiye’de yaklaşık 65.000 diyaliz hastası olduğu biliniyor. Bu sayı yılda % 3-4 civarında artış göstererek yükselmeye devam ediyor. Bu artışı minimum düzeye indirmek adına farklı proje ve çalışmalara imza atan Türk Böbrek Vakfı, geçtiğimiz günlerde kamuoyunda yer alan ‘Diyaliz hastalarının servis mağduriyeti’ haberleriyle ilgili açıklamada bulundu.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk,  “Diyaliz hastalarının tedavi edildiği merkezlere servisler aracılığı ile taşınması, T.C. sağlık bakanlığı’nın 15.06.2006 ve 23.03.2011 tarihli genelgeleri ile  gerekli kılınmıştır. Ayrıca bu hastaların servisler yolu ile evlerinden alınıp evlerine bırakılması tıbbi açıdan da zorunludur” dedi.

SERVİS HİZMETİ DİYALİZ HASTALARI İÇİN BİR ‘HAK’TIR

Kronik böbrek hastalarında yaşam kalitesini arttırmak ve yaşam süresini uzatmak için diyalize girmek olmazsa olmazdır. Hürriyet’in haberine göre; Fakat diyaliz hastalarının bu süreçte geçirdiği sağlık problemleri, kronik böbrek hastalığını daha güç hale getiriyor. Haftada 3 kez diyalize girme zorunluluğu hem manevi hem de maddi olarak hastalara büyük yükler getiriyor. Bu durumda hastalara ‘hak’ olarak tanınan servis hizmetinin kaldırılması binlerce diyaliz hastasının hayatını daha da güçleştirecektir.

SGK ÖDEMESİ YETERLİ DEĞİL

Timur Erk;  bu tedavinin tek ödeyicisi olan SGK, bu hizmetin bedelini ödemediği gibi, 2006 yılından bu yana da tedavi hizmetinin bedelini sabit olarak ödemektedir. 2012 yılında Özel Diyaliz Merkezlerine yönelik Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan maliyet çalışmasında, 1 seans hemodiyaliz hizmetinin maliyeti 167,40 TL bulunmuşken, SGK bu gün halen  145,00 TL ödemektedir. 2012 yılında özel diyaliz merkezleri arasında yapılan araştırmalarda 1 seans başına düşen hasta taşıma maliyeti 15,50 TL olarak bulunmuştur, yani SGK’nın ödediği fiyatın % 10 dan fazlası hastama taşıma maliyetine gitmektedir, ancak SGK bu bedeli ödememektedir’ dedi.

Ülkemizde hemodiyaliz hasta servislerinin bazı bölgelerde nadiren yerel yönetimlerce karşılandığı biliniyor. Buna karşılık ağırlıklı olarak özel diyaliz merkezleri kendi imkanlarıyda karşılarken, kamu hastanelerinin diyaliz merkezlerinde ise farklı kamu kaynakları kullanılabilmektedir. Çok nadir olarak da olsa bazı hastalar ise kendi imkanları ile servis ihtiyacını karşılıyor.  Türk Böbrek Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarının hasta servisleri de çok zor şartlarda gelen bağış ve yardımlarca karşılanmaya çalışılıyor.

DİYALİZ HASTA BEDELLERİ

Sonuç olarak;  tıbben ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından da gerekli kılınan hasta servis hizmeti, SGK tarafından önemsenmemektedir, üstelik SGK yayınladığı “Sağlık Uygulama Tebliğinde” hemodiyaliz tedavisinde T.C. Sağlık Bakanlığı yönetmeliğinin geçerli olduğu belirtilmiştir. Özel Diyaliz Merkezlerinin sadece diyaliz hizmeti verdiğini belirten Erk, tüm giderlerini SGK’dan ayda bir defa yaptıkları tahsilâttan karşıladıklarını, ancak  Kamu Hastanelerinin bu noktada kendilerinden ayrılarak bünyelerindeki diyaliz merkezlerinin SGK dışındaki kaynaklarından da yararlandığına dikkat çekti.
‘Mevcut hizmet bedelleri güncellenmeli ve diyaliz hasta servis bedelleri ödenmelidir’

Timur Erk, Özel Diyaliz Merkezleri maliyetlerinin altında bir fiyatla hizmetlerini sürdürmelerinin mümkün olmadığını belirtirken; ‘SGK hemodiyaliz hizmet bedellerini güncellemeli ve diyaliz hasta servis bedellerini de ödemelidir’ dedi. Diyaliz Merkezlerinin Basına yansıyan demeçleri haklı ve yerindedir. Erk, bu taleplerinin yeni bir maliyet olmadığını belirterek, SGK’nın geçmişte hastalara doğrudan yol masrafı adı altında ödeme yaptığını da sözlerine ekledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı,Türkiye’nin kanser profilini çıkardı

Sağlık Bakanlığı, kanser konusunda Türkiye'nin profilini çıkardı. Sağlık Bakanlığı Türkiye'de en sık görülen 14 kanser türünü söyle şıraladı. AKCİĞER KANSERİ: Erkeklerde...

Kapat