Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Temmuz 2013, Salı 16:32

‘Doktora gidilmeye gerek kalmayacak’

Aile Hekimliğinde dijital teknolojinin kullanılmasıyla birlikte, artık muayene sonrasında tetkik için başka merkeze gitmek, sonucu beklemek, hekime göstermek ve reçeteyi almak için hekimi görmeye gerek kalmayacak.

Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Hakkı Öztürk, uygulamaya girdiği günden bu yana aile hekimliğine çok büyük önem verdiklerini, hekim açısından daha kaliteli hizmet sunumunun verilebilmesi, hasta açısından ise kısa sürede iyi hizmet alınabilmesi ve alandaki sorunların çözümü için çalıştıklarını söyledi.

Bu kapsamda “Aile Hekimliği Geliştirme Projesi” yürüttüklerini belirten Öztürk, hastanelerde olan imkanların, dijital ortamlar kullanılarak aile hekimlerinin faydalanabilmesi için kullanılmasının amaçlandığını, bunun ilk uygulamasının Ankara’da yapıldığını ve zaman içinde yurt genelinde yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

AİLE HEKİMLİKLERİNDE LABORATUVAR YOK

Öztürk, aile hekimliği uygulamasında dijital teknolojinin, muayene sonrasında tetkiklerin yaptırılması, sonucun alınması ve değerlendirilmesi, reçetelendirilerek tedavinin başlatılması esasına dayandığını anlatttı.

Aile sağlığı merkezlerinde laboratuvar ortamının bulunmadığını, muayene, aşı ve kan alımı gibi uygulamaların yapıldığını aktaran Öztürk, ileri tetkik ve tedavi için hastaların hastanelere yönlendirildiğini anımsattı.

EN YAKIN MERKEZDE TETKİK YAPILIYOR

Öztürk, şöyle konuştu:

“Artık, hastanın aile hekimine gittiğinde tahliler için farklı farklı merkezlere gitmesi, onların sonuçlarını takip etmesi ve sonuçları tekrar aile hekimine getirmesini istemiyoruz. Bu, hasta için hem yorucu hem de çok zaman kaybı yaratıyor. Bu nedenle, artık tetkiklerin en yakın merkezlerde yaptırılmasını sağlıyor ve sonucun hastayı yormadan dijital ortamda hekime ulaştırılmasını sağlıyoruz. Bu aşamadan sonra, hekim hastasının sonuçlarını değerlendiriyor, tanıyı koyuyor ve reçetesini yazıyor. Reçeteye ilişkin kodu da hastasının cep telefonuna göndererek, hastanın tedaviye başlamasını sağlıyor.

ANKARA PİLOT BÖLGE

Geliştirme kapsamında görüntüleme yöntemlerindeki yeni sistemler sayesinde de röntgen istenmesi durumunda pilot olarak Ankara’da oluşturulan 17 dijital röntgen merkezinde ya da hastanede çektirilmesi sağlanıyor. Aile hekimi, hastasını en yakın dijital röntgen merkezine yönlendirerek tetkikin yaptırılmasını sağlıyor. Filmi çekilen hasta, sonucu beklemiyor ve hekimine getirme gereği duymuyor. Çünkü, sonuç hekime dijital ortamda aktarılıyor. Hekim, filmi bir uzmana raporlatmak istediğinde de bunu sistem üzerinden isteyebiliyor, rapor sonucu da aile hekimi tarafından alınabiliyor.”

“DİJİTAL ORTAMA AKTARILABİLEN HER TÜRLÜ VERİ, SİSTEME SOKULACAK” 

Öztürk, e-reçete sisteminin de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile birlikte paylaşımlı olarak uygulamaya başladıklarını anımsatarak, hastanın reçetesini de cep telefonuna gelen kodla istediği eczaneden alabilmesine olanak tanıyan sistemin her yerde uygulanabilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi.

Bunun için altyapının hazırlandığını vurgulayan Öztürk, “Dijital ortama aktarılabilen her türlü veriyi sisteme sokmak için çalışma yapıyoruz. Uygulama, yakın zamanda yurt genelinde yapılabilecek” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
7 bin 638 kişi akciğer zarı kanseri olacak

Türkiye'de 1 milyon kişi tehlikeli asbest maddesiyle temasta. Eğer birşey yapılmazsa 20 yıl sonra 7 bin 638 kişi akciğer zarı...

Kapat