Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Ağustos 2013, Perşembe 16:30

Doktor mesai yetmiyor dedi, dilekçe verdi

Mesaisi hasta bakmaya yetmiyor diye işe bir saat erken başlayıp, bir saat geç bırakmak isteyen doktor, İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne müracaatta bulundu.

Başvurusu kabul edildiği takdirde Dr. Gürbüz Alkış, mesaisine 07.00’de başlayıp 18.00’de son verecek. Gün içerisinde baktığı hasta sayısına yetişemeyen Torbalı 14 Nolu Sağlık Ocağı sorumlu Tabibi Dr. Gürbüz Alkış, Torbalı İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne başvurarak, mesaisinin 08.00’den 07.00’ye alınmasını istedi. Saat 17.00’de mesaisi biten Dr. Alkış, günde iki saat fazla çalışmak için işini 18.00’de bırakmak istedi.

Konuyla ilgili olarak bu talebini İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bildiren Dr. Gürbüz Alkış, adeta “İşte Türk hekimi” diye adından söz ettirdi. Sağlık ocaklarında yaşanan hasta yoğunluğu nedeniyle yeterince hastaları ile ilgilenemediğini söyleyen Dr. Alkış, “8 saatlik çalışma periyodu içinde, tedavi görmek isteyen hastalarımızın tamamını muayene etmek mümkün değil” dedi. Günde iki saat fazla çalışarak daha fazla hasta muayene etmeyi hedefleyen Dr. Alkış, meslekteki 28 yılı gururla taşıdığını ifade etti. Fedakar doktor, “Torbalı’ya Denizli Devlet Demir Yolları kurum hekimliğinden tayin olarak geldim. Burada 14 Nolu Aile Sağlık Merkezi’nin sorumlu tabibi olarak görev yapıyorum. Torbalı yaşanabilir modern bir yapısıyla diğer ilçelere örnek olma yolunda hızla gelişmekte. Her gün nüfus belli oranlarda artıyor.

Nüfus arttıkça da hasta sayısı da aynı oranlarda artış gösteriyor. Şu an için devletin bize verdiği zorunlu çalışma saatleri içinde, her gün bize başvuru yapan hastalarımızın tamamına bu süre içinde bakmak mümkün değil” diye konuştu. Günlük baktığı hasta sayısını artırmak ve Aile Sağlık Merkezi’ne müracaat eden hastaların tamamına bakmak için işe bir saat erken gelip bir saat geç gitmek istediği ve bu isteğini gerekli mercilere bildirdiğini kaydeden Dr. Alkış, “Hastalarımız bizlere kendilerine çare olmamız için geliyor. Mevcut mesai çalışma periyotlarına göre gelen her hastaya bakmamız mümkün değil.

Çünkü zamanın dar olması nedeniyle yetişemiyoruz. Ya da çok ilgilenemiyoruz. Umarım İlçe Sağlık Müdürlüğü il müdürlüğüne bu talebimi iletir ve kabul görür. Ben gün içinde bana başvuran tüm hastalarıma bakmak istiyorum” şeklinde konuştu. Öte yandan bilindiği üzere, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamaya göre aile hekimleri de kurum hastanelerine sevk edebilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlıkta şiddeti çözecek formül

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a karşı yapılan şiddet girişimine “Yumruklanınca ne kadar anlamlı bir tepki göstermişsiniz. Savcı, hakim nasıl salar saldırganı?”...

Kapat