Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Ocak 2014, Çarşamba 14:04

Doğum kontrol hapı kansere karşı koruyor

Çalışmalar, doğum kontrol haplarının yumurtalık kanserine karşı uzun süreli koruma sağladığını gösteriyor.

Oxford’lu bilim insanlarının öncülüğünde yapılan ve Lancet’te yayımlanan bir çalışmaya göre doğum kontrol hapları, kadınlara yumurtalık kanserine karşı uzun süreli ve etkili koruma sağlıyor.

Araştırmacılar, kadınların doğum kontrol hapını kullanmayı bırakmasından 30 yıl sonrasına kadar yumurtalık kanserine karşı koruyucu etkinin sürdüğünü buldular. Ayrıca, doğum kontrol hapları ne kadar uzun süre kullanıldıysa, koruyuculuğunun o kadar arttığını da saptadılar. Buna göre 15 yıl süreyle doğum kontrol hapı kullanmak, yumurtalık kanseri riskini yarı yarıya azaltıyor.

Araştırmacılar, yüksek gelir grubundaki ülkelerde oral yolla alınan doğum kontrol haplarının 10 yıl boyunca kullanılmasının, her 1000 kadın için 75 yaşından önce yumurtalık kanserine yakalanma riskini yüzde 12’den yüzde 8’e indirdiğini tahmin ediyor. Aynı şekilde, her bir kadında 75 yaşından önce yumurtalık kanserinden ölüm riski de, yüzde 7’den yüzde 5’e iniyor.

Son rapor, 21 ülkede yumurtalık kanseriyle ilgili yapılan 45 epidomiyolojik çalışmanın sonuçlarından elde edilen kanıtları içeriyor. Çalışmada yumurtalık kanseri olan ve 7 bin 308’i (yüzde 31) oral doğum kontrol hapı kullanan 23 bin 257 kadınla, yumurtalık kanseri olmayan ve 32 bin 717’si (yüzde 37) oral doğum kontrol hapı kullanan 87 bin 303 kadın yer alıyor.

Araştırmanın yazarları şöyle söylüyor: “Bütün dünyada doğum kontrol hapları şimdiden 200 bin kadının yumurtalık kanserine yakalanmasını ve 100 bin kadının da bu hastalıktan ölmesini engellemiş durumda. Şu anda 100 milyondan fazla kadın bu hapları kullanıyor. Bu da demektir ki, önümüzdeki 20-30 yılda önlenmiş yumurtalık kanserlerinin sayısı yıl başına 30 bine çıkacak.”

Haplar, endometrium kanserine (rahim içi zarı kanseri) karşı da uzun süreli koruma sağlıyor. Ancak haplar, meme kanseri ve serviks kanseri (rahim ağzı kanseri) riskini kısa süre için arttırıyor. Araştırmacılar, “Genç kadınların doğum kontrol hapına bağlı olarak kanserden endişe etmesine gerek yok. Çünkü yumurtalık kanserindeki düşüş, doğum kontrol hapının yol açacağı diğer kanser türlerindeki artıştan çok daha yüksek,” diyor

Genç kadınlar hapı daha çok doğum kontrol amaçlı kullanıyor. Hapı kullanan bazı kişiler için sağlık risklerinin olduğu biliniyor. Ancak en tehlikeli kanser türlerinden olan yumurtalık kanserine karşı uzun süreli koruyucu etki bu risklerin çok üstünde.

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacıların önderliğinde yürütülen çalışma bütün dünyadan 120 araştırmacının yer aldığı, Epidomiyolojik Yumurtalık Kanseri Çalışmaları İşbirliği Grubu’nun katkısıyla yürütüldü. Çalışma, İngiltere Kanser Araştırmaları Merkezi ve Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından da desteklendi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
GSK, iletişim danışmanı olarak Edelman Türkiye’yi seçti

Sağlık devi GSK, iletişim danışmanı olarak Edelman Türkiye'yi seçti. Sağlık çözümleri konusunda dünyanın en büyük şirketi olan GSK stratejik iletişim danışmanı...

Kapat