Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Kasım 2011, Perşembe 14:07

Diyalize girmeden yapılan nakil ömür uzatıyor

Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde hizmet veren International Hospital Organ Nakli Merkezi 17 Ekim 2010-17 Ekim 2011 tarihleri arasında 178 hastaya böbrek nakli operasyonunu, yüzde 99 başarı oranıyla gerçekleştirdi. International Hospital Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, Türkiye’deki yaklaşık 60 nakil merkezi arasında büyüklük bakımından ilk 3’ün içinde yer aldıklarının altını çizerek,

“Yaptığımız 178 ameliyatı bir yıl gibi bir sürede gerçekleştirdik. Organ nakli merkezimizin rakamları da gösteriyor ki, kadınlar organ bağışında erkeklerden daha duyarlı davranıyor. Kadınlar anneleri, evlatları, eşleri, oğulları ve akrabaları için fedakarlık yapıyor. Bu fedakarlığın önünde saygıyla eğilmemek mümkün değil. Bizim amacımız önümüzdeki 2-3 yıl içinde, başarı yüzdemiz ve titizliğimizden ödün vermeden, 1000’nci nakle ulaşmaktır”

diye konuştu.

Prof. Dr. Alihan Gürkan, tüm operasyonların minimal invazif yöntemle gerçekleştirildiğinin altını çizerek, Türkiye’de organ nakli yapılan tüm merkezlerin hastalarına bu konforu sunmasının önemine değindi. Prof. Gürkan, bir yıllık başarılarında, Doç. Dr. İbrahim Berber ve Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu’ndan oluşan ekibin büyük emeği olduğunu vurgulayarak, Acıbadem Sağlık Grubu’nun sağlıktaki 20 yıllık tecrübesi ile altyapısının büyük rolü olduğunu, amaçlarının 1000’ci nakle ulaşmak olduğunu ifade etti.

Acıbadem Sağlık Grubu - International Hospital - Organ nakli Ekibi

Böbrek yetmezliği çeken hastalar için tek umudun nakil operasyonları olduğunu, nakil ameliyatlarını öncelikli olarak kadavradan yapmak istediklerini, ancak yeterli kadavra bağışı olmadığı için canlı nakil yaptıklarını belirten Prof. Dr. Alihan Gürkan, şunları söyledi:

“Ülkemizle birlikte, ABD, Avrupa ve tüm ülkelerde kadavradan nakil yapılması gerektiği her zaman vurgulanıyor ve önemseniyor. Ancak tüm çabalara rağmen kadavra bağışı yetersiz kalıyor. Biz buna rağmen organ bağışlamanın insanlar için önemini vurgulamaktan hiçbir zaman vazgeçmedik. Yıllarca insanlar böbrek nakli olabilmek için kadavra bağışı bekliyor. Beklerken de diyalize girmek zorunda kalıyor. Son yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, uzun süre diyalize giren hastalara yapılan böbreklerin yaşam süresi, hiç diyalize girmeyenlere göre daha kısalıyor. Bu nedenle biz diyalize girmeden nakil yapılması taraftarıyız. Bilimsel araştırmalar da bunu söylüyor.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul UMKE Van’da yaraları sardı

Van'da arama kurtarma çalışmalarına katılmak ve tıbbi destek sağlamak amacıyla bölgeye giden 60 kişilik İstanbul UMKE personeli, dün akşam İstanbul'a...

Kapat