Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Kasım 2011, Perşembe 12:58

İstanbul UMKE Van’da yaraları sardı

Van’da meydana gelen deprem felaketinin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılmak ve tıbbi destek sağlamak amacıyla bölgeye giden İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 60 kişilik UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) personeli, dün akşam İstanbul’a döndü.

Aralarında uzman hekim, yardımcı sağlık personeli, uzman psikiyatr ve psikologların da yer aldığı ekip, Atatürk Havalimanı’nda, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu ve Müdürlük çalışanları tarafından çiçeklerle karşılandı. Dokucu burada yaptığı konuşmada, “Yaptıklarınızın büyük bir fedakarlık olduğunu ve karşılığında hiçbir şey beklemediğinizi biliyoruz” dedi.

Deprem bölgesinde mucizevî kurtarışlar gerçekleştiren ekibin başında bulunan İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Doğaç Niyazi Özüçelik, deprem bölgesinde yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İstanbul UMKE ekibi Van'dan döndü

Kurtarma çalışmaları boyunca çok stresli günler geçirdiklerini belirten Özüçelik,

“Yurt içi ve yurt dışındaki afet bölgelerinde 16 yıldır acil sağlık hizmetlerinde görev yapmaktayım. Bu çalışmamız, tarihteki en büyük kurtarma çalışmasıdır. İyi bir organizasyonla çok güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Şartlar, özellikle hava koşulları çok zordu. Oradaki insanlarla birlikte soğuk havalarda yerde yattık, göçük altında çalıştık. Bu şartlar altında görevlerini en iyi şekilde yerine getiren ekibime çok teşekkür ederim”

dedi.

Kurtarma çalışmalarında elde ettikleri başarının, UMKE’nin kurulduğu günden beri yaptığı çalışmaların bir ürünü olduğunu vurgulayan Özüçelik, çalışmalar sırasında çok etkilendikleri bir olayı anlattı. Özüçelik,

“İstanbul 112 Acil Servis’i arayan bir vatandaşın telefonuyla bir göçüğe gittik. Çok fazla ihbar geliyordu, bu ihbarların da çoğu sahteydi. Verilen telefonu aradığımızda cep telefon çalıyordu. Aynı göçükten biri 2 biri 4 yaşında iki çocuk çıkardık bizim için çok mutlu bir andı. Enkazdan en son çıkan imdat ile Ferhat’ın hiçbir şeyi yoktu, bu bizi çok etkiledi”

diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sedef Hastaları Sedef Adası’nda bir araya gelerek moral buldu

Türkiye'de ise her 100 kişiden 2'sinin karşı karşıya kaldığı sedef hastalığı ile yaşayanları bir araya getiren hasta buluşmasında sedef hastalığı...

Kapat