Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Haziran 2013, Cuma 15:58

Diyabetten ölümler azalıyor

Yeni yayınlanan bir araştırma, şeker hastalığı olan kişiler için ekstra ölme riskinin 1990’ların ortalarından bu yana hızlı bir şekilde düştüğünü göstermektedir. 2009 yılında şeker hastalığı olan kişilerde, şeker olmayanlara göre belirli bir süre içinde ölme olasılığının 1,5 kat fazla olduğu bulundu.

1996 yılında bu oran iki kat idi. Kanada ve İngiltere’de milyonlarca hastayı kapsayan çalışma Diabetologia adlı dergide yayınlandı. Çalışma, ölüm oranında düşüşün daha iyi tedavi ve erken tanıya bağlı olabileceği sonucuna varılıyor. Diyabetes UK’e göre her yıl İngiltere’de binlerce hasta erken ölüyor. 1990’ların ortalarından bu yana, İngiltere’de diyabet tanısı konan insanların sayısı bir buçuk milyon civarından üç milyona yükseldi.

BBC’deki habere göre; hastalık sık sık, kalp hastalığı, felç ve böbrek yetmezliği dahil olmak üzere, ölümcül komplikasyonlara yol açıyor. Bu da İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti NHS için büyük ve büyüyen bir sorun teşkil ediyor. Ama bu çalışma ölüm sayısını azaltmada ilerleme kaydedildiğini belirtiyor.

1990’ların ortalarında, şeker hastalığı olan insanların belirli bir süre içinde ölme ihtimali hasta olmayanlara göre neredeyse iki kat daha fazla. 2009 itibariyle, bu oran yaklaşık 1,5 kat riske düşmüş.

Ölüm oranları

Bulgular 1996 ve 2009 yılları arasında Ontario ve İngiltere’den veri tabanlarına dayanıyor. Araştırmacılar, tip I ve tip II de dahil olmak üzere, şeker hastalığı olan kişilerde ölüm oranlarını hasta olmayanlarla karşılaştırdı. İngiltere’de üç milyondan fazla hastada, 1996 yılında şeker hastalığı olan insanlar için ölüm aşırı riski %114 oldu.

2009’da bu %65’e düşmüş.

Yaklaşık 10 milyon hasta kapsayan Ontario veri tabanında bu %90’den %51’e düştü. Ölüm oranında bu düşüş tüm yetişkin yaş grupları ile kadın ve erkekler arasında görüldü. Ancak yazarlar bulguların dikkatle tetkik edilmesi gerektiğini kabul ediyor.

‘Agresif tedavi’

Bir görüşe göre, bu gelişmeler kan basıncı ve kan şekeri seviyelerinin kontrolü de dahil olmak üzere daha agresif tedavi yöntemlerine bağlı olabilir. Ama bulgular günümüzdeki gelişmiş tarama yöntemlerini de yansıtabilir çünkü giderek daha fazla hasta şeker hastalığına uzun süre tabi olmuyor.

Diyabetes UK’in araştırma direktörü Dr. Alasdair Rankin, araştırmanın “gerçekten de iyi bir haber” olduğunu söyledi ama hala katedilmesi gereken uzun bir yol olduğu konusunda uyardı.

Rankin “İngiltere’de her yıl şeker hastalığı olan binlerce kişi hala zamanından önce ölüyor. Bu kabul edilemez ve durumu daha da iyileştirmek için acil eylem gerekli” diyor. Obezite ve diyabet için NHS İngiltere’nin ulusal klinik direktörü Dr. Jonathan Valabhji de bulguları memnuniyetle karşılıyor ama hala yapılacak çok iş olduğunu söyledi.

“Ülke genelinde hastaların durumlarını kontrol etmelerine yardımcı olma düzeyinde geniş bölgesel farklılıklar var ve bu artık bizim için önemli bir odak noktası.” Dr Valabhji “Hastaları diyabetlerini daha iyi kontrol için destekleyerek, amputasyon veya görme kaybı gibi komplikasyonlara maruz kalan hasta sayısını azaltmaya çalışabiliriz” diyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Geniz kanseri gençlerde yaygınlaşıyor

Geniz kanserleri Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinde yoğun olarak görülmeye Nazofarenks (geniz) burnun gerisinde, kabaca başımızın tam merkezinde bulunan kör...

Kapat