Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Kasım 2013, Salı 10:17

Diyabete 10 yıllık erken teşhis geliyor

Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız, sağlıklı bir insanın 10 yıl sonra şeker hastası olup olmayacağının yapılan testlerle görülebildiğini belirtti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastane Ünitesi Bölümü ve Türkiye Endokrinoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız, sağlıklı bir insanın 10 yıl sonra şeker hastası olup olmayacağının yapılan testlerle görülebildiğini belirtti. Yıldız, ABD’de yapılan bir çalışmada bir kişinin 10 yıl sonra şeker hastası olup olmayacağının belirlenebildiğini anlattı.

YENİ BELİRTEÇ: 2AA 
İleride kimlerin diyabet hastası olacağının görülebildiğini belirten Yıldız “Bugün elimizde klinikte kullandığımız bazı klasik belirteçler var. Tüm bunlar bizim için çok yeterli değil. O yüzden biyo-marka ya da biyo-belirteç bizim heyecanlı bulduğumuz bir alan. Acaba biz kanda bir şey ölçerek ve buna bakarak ilerde diyabet olur mu? Olmaz mı? İşte buna bakıyoruz. ABD’de yapılan bir çalışma var. Harvard’da yapılan Framingam kalp diye bir çalışmada bin 937 birey alınıyor. Yeni tanımladıkları bir belirteç var. Adı da 2AA. Bu biyo-belirteçin kanda diyabet riskini artırmada önemli bir payı var” dedi. Bu çalışmayla diyabetin gelişmesinden 10 yıl önce bir insanın şeker hastası olup olmayacağına yönelik kanda bir belirtece bakıldığını ifade eden Yıldız “Çalışmada 4.5 kat artış risk görmek mümkün. Tabii ki kime göre artmış buna şöyle bakıyorlar.

Kandaki düzeyleri ölçülüyor, dörde bölünüyor. Dörde böldüğünüzde bu düzeyleri en yukarıdaki dördüncü grupla, aşağıdaki dördüncü grubu karşılaştırdığınızda, yani bu rakamlar birle yüz arasında çıkmışsa, 25 kadar olanlara göre 75 ile 100 arasında olanlar 4.5 kat diyabet riski artıyor. Burada diyorlar ki diğer faktörler ne kadar etkilidir ve diyabeti risk teşkil edebilecek diğer faktörleri de denklemin içine sokuyorlar ki, bunu yaptıklarında dahi iki kat artmış bir risk ortaya çıkıyor. Bildiğimiz bilgilerle kıyaslarsak, insülin dediğimiz hemoglobinin 3 aylık şeker ölçümü dediğimiz yöntemden daha iyi bir belirteç olarak karşımıza çıkıyor” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlardan yüzde 20 vergi önerisi

İngiltere'de yapılan bir araştırma kola gazoz gibi gazlı içeceklere uygulanacak olan yüzde 20'lik verginin, ülkedeki obezite oranını yüzde 1.3 oranında...

Kapat