Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Kasım 2013, Salı 10:07

Doktorlardan yüzde 20 vergi önerisi

İngiltere’de yapılan bir araştırma kola gazoz gibi gazlı içeceklere uygulanacak olan yüzde 20’lik verginin, ülkedeki obezite oranını yüzde 1.3 oranında düşüreceğini ortaya koydu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de obeziteyi tetikleyen ürünlere yönelik özel tüketim vergisinin uygulanabileceği konusu gündeme gelmişti.

220 bin İngiliz doktoru temsil eden “Academy of Medical Royal Colleges” obezitenin ciddi bir sorun olduğu İngiltere’de, meşrubatlara yüzde 20’lik tüketim vergisi uygulanması önerisinde bulundu.

Sunulan öneriye göre, bahsi geçen yüzde 20’lik vergi uygulamasının şekerli meşrubatı en fazla tüketen 16-30 yaş grubundaki obezite probleminde ortalama yüzde 8 oranında, nüfus genelinde ise yüzde 1.3’lük bir azalma sağlayacak.

Nüfusunun yüzde 26’sı yüksek vücut kitle endeksine sahip olan İngiltere, Macaristan’ın ardından en fazla obezite problemine sahip ikinci Avrupa ülkesi olarak biliniyor.

Söz konusu vergi uygulamasının, tüketimi azaltacak olması sebebiyle obezitenin yanı sıra, kalp-damar rahatsızlıkları, diyabet ve ağız sağlığında meydana gelen sorunlar gibi pek çok hastalığında önüne geçeceği ileri sürülüyor.

Aynı zamanda benzer uygulamaların yapıldığı İrlanda ve Fransa gibi ülkelerde tüketimin büyük ölçüde azaldığı ve olumlu sonuçlar alındığı ifade ediliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser ve diyalize ilave ücret geliyor

Devlet, özel hastanelerden hizmet alan kanser ve diyaliz hastalarına ilave ücret getirmeye hazırlanıyor. Buna göre diyalizden 4 bin liraya kadar,...

Kapat