Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Mart 2014, Çarşamba 17:50

Diplomalılar Alzheimer’a daha geç yakalanıyor

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nün araştırması, diplomalı kişilerde Alzheimer ve bunama belirtilerinin ortalama 15 yıl geç görüldüğünü ortaya koydu.

Bilim insanları, 25 yıl önce toplanmaya başlayan, 65 yaş üzerindeki kişilere ait bilişsel ve nörolojik gelişmelerin 2-3 yılda değerlendirildiği verileri inceledi.

Alzheimer’a yakalanan 442 kişiden 171’inin düşük, 271’inin yüksek eğitimli olduğu belirtildi.

Eğitimli kişilerde Alzheimer’ın ilk belirtileri ve bunama arasındaki sürenin 15-16, düşük eğitimlilerde ise 7 yıl olduğu belirlendi. Ayrıca eğitimlilerde Alzheimer hastalarının günlük hayatta daha az sorun yaşadığı görüldü.

Araştırmaya imza atanlardan Helene Amieva, öğrenim görmeyen kişilerde bilişsel belirtilerin ani ve belirgin şekilde ortaya çıktığını, bunların da hemen günlük hayata yansıdığını vurguladı.

Amieva, beyin görüntülerinde de eğitimli kişilerin beynindeki gri maddenin daha fazla olduğu, bunun da daha çok sinir hücresi ve sinirsel iletimin bulunduğu anlamına geldiğini açıkladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlıklı bir yaşam için yeni yol arkadaşı

Samsung Galaxy Gear, giyilebilir teknolojik ürünler kategorisinde; akıllı cihaz bağlantısını, son teknolojiyi ve şık tasarımı bir araya getirmeyi başaran nadir...

Kapat