Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Nisan 2014, Cuma 14:45

Deposilin sorunu giderildi

Uzun süredir eczanelerde bulunmayan özellikle romatizmal kalp hastalığında kullanılan depopenisilin sorunu giderildi. Hastalar ilacı eczanelerden temin edebilecek.

Hammadde tedarikinde karşılaşılan problemler nedeniyle piyasada bulunamadığı için uzun süredir Sağlık Bakanlığınca hastanelerde dağıtılan, özellikle romatizmal kalp hastalığında kullanılan depopenisilin, ik yerli ilaç firması tarafından üretilerek piyasaya sunuldu

İ. E. Ulagay ilaç firmasının Deposilin Flakon 1.200.000 İÜ ve Deposilin Flakon 2.400.000 İÜ ile Bilim ilaç firmasının Pentin-LA Flakon 1.200.000 İÜ ve Pentin-LA Flakon 2.400.000 İÜ ilaçları bundan böyle eczanelerden temin edilebilecek.

Tedavideki etkinliği nedeniyle “Depopenisilin” olarak adlandırılan “Penilisin G Benzatin” etken maddeli ilaç, geçen yılın ağustos ayından itibaren üretilememiş ekim ayında yurt dışı ilaç listesine alınmıştı.

Sağlık Bakanlığı, sorunun devam etmesi üzerine toplu alım yaparak aralık ayında ilacı hastanelerde reçete karşılığı dağıtmaya karar vermişti.

Penisilin grubu bir antibiyotik olan ilaç, romatizmal kalp hastalığı başta olmak üzere hafif ve orta şiddetteki üst solunum yolu, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, yılancık (erizipel) denilen ve cilt üzerinde iltihaplı kızarıklık şeklinde kendini gösteren kısa sürede gelişen ateşli hastalık, kızıl hastalığı, hafif ve orta şiddetteki zatürre ve orta kulak iltihabının tedavisinde kullanılıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Janssen, hekimler için iConnect sistemini hayata geçirdi

Janssen, daha verimli çalışmayı, paydaş odaklı çözümler üretmeyi sağlayacak, sosyal, hızlı, istenilen anda ulaşılabilinen, kullanımı kolay ve basit bir platform...

Kapat