Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Aralık 2011, Salı 20:15

Dassault Systèmes’in 3DVIA Virtools yazılımıyla acılar sona eriyor

İlaç kullanmadan ağrıların azaltılması üzerine çalışmalar yapan iki bilim adamı; Washington Üniversitesi Sanal Araştırma Görevlisi Dr. Hunter Hoffman ve Ağrı-Hipnoz Uzmanı Dr. Dave Patterson, Dassault Systèmes çözümlerinden faydalanarak, bu konuda önemli bir adım atmayı başardılar. Hastaların yaraları temizlenip pansuman yapılırken, düşüncelerinin başka yöne çekilmesinin hastanın hissettiği acıyı azalttığı fikrinden yola çıkan iki bilim adamı, Dassault Systèmes’in 3DVIA çözümünden faydalanarak bu konuda önemli bir gelişme kaydetti.

3 boyutlu kar taneleriyle hastalar acılarını unutmalarına yardımcı oluyor

Hoffman ve Patterson’ın çalışmalarının geçmişi “Kar Dünyası” olarak adlandırılan sanal bir oluşuma dayanıyor. Microsoft ve Ulusal Sağlık Enstitüsü kurucu ortaklarından Paul G. Allen’ın desteğiyle oluşturulan “Kar Dünyası” adlı uygulamada sanal kardan adamlar, penguenler ve mastodonlar bulunuyor. Bu çalışmadaki asıl amaç; bu geleneksel video oyun teknolojileriyle hastaların acılarının azaltılmasına yardım edilmesi. Bu oluşumdan yola çıkan Doktor Hoffman ve Doktor Patterson ise, üç boyutlu teknolojilerin hastalara daha fazla yardım edeceğini düşünerek, ‘Kar Dünyası’ uygulamasını 3 Boyutlu Sanal Gerçeklik çevresi olarak tekrar geliştirmeye karar verdi. İkili bunun için, travma sonrası gelişen stres bozukluğu gibi rahatsızlıklar için medikal eğitim uygulamaları ve tedaviler geliştirmeye yardımcı olan “ciddi oyunlar firması” Firsthand Technology şirketinin kurucuları Howard Rose ve Ari Hollander’dan da destek aldı. “Kar Dünyası” uygulamasını, Dassault Systèmes’in 3DVIA Virtools çözümleriyle tekrar kurgulayan bilim adamları, 3DVIA Virtools yazılımının esnekliğini kullanarak ağrıların kontrolünde daha fazla başarı elde etti.

Yaşam gibi deneyimler fark yaratıyor

Dr. Hoffman, çalışmanın sonuçlarının çok başarılı olduğunun altını çiziyor. Kar Dünyası uygulamasının 3DVIA Virtools versiyonundaki büyülü kar taneleri, hastalara yaşamsal bir deneyim sunarken, acılarını da unutmalarında yardımcı oluyor. Bu durum aynı zamanda doktorların da alışkanlık yapan ağrı kesicilerden çok daha az dozlarla hastaları tedavi etmelerine olanak sağlıyor. MRI taramaları sonuçları da hastaların söylemlerini kanıtlıyor. Çünkü bu sonuçlar, “Kar Dünyası” uygulamasında bulunan hastaların beyinlerine yüzde 50 oranla daha az acı mesajı iletildiğini kanıtlıyor.

3DVIA Virtools ile yeniden yapılan Kar Dünyası uygulamasının 3 boyutlu yapısının ağrı azaltma çözümlerini geliştirdiğini belirten Doktor Hoffman ayrıca, bu teknolojiyle birlikte Washington Üniversitesi takımının farklı hipotezleri de kolayca test edebileceğinden de bahsediyor.

“3DVIA Virtools yazılımı, zaman ve maliyet kaybı olmaksızın, yeni bir fikri test edebilmemize olanak sağlıyor. Böylece Virtools, araştırma takımımızın başarısının vazgeçilmez bir parçası haline geldi”

diyen Hoffman,

“Bu teknolojinin programlama hızı, Firsthand Technology şirketinin müşterilerinin konseptlerini daha hızlı geliştirmelerine de faydalı oluyor”

diye açıklama yapıyor. Kar Dünyası uygulamasının 3DVIA Virtools versiyonundaki kar tanelerinin gerçeğe yakınlığına vurgu yapan Hoffman,

“Dassault Systèmes’in yazılımlarındaki bu yaşamsal deneyimler, Kar Dünyası uygulamasının başarısını artıran en önemli etken”

diye konuşuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kartal Koşuyolu EAH’de 107. kalp nakli gerçekleşti

Ülkemizin önde gelen kalp nakil merkezlerinden olan Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 107. kalp nakli başarıyla gerçekleştirildi.

Kapat