Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Mayıs 2014, Salı 14:18

Dang Humması aşısı sayesinde vaka oranı yüzde 56 azaldı

Sanofi’nin aşı bölümü Sanofi Pasteur, Dang hummasına yönelik aşı adayı için yürütülen iki pivotal Faz III etkinlik çalışmasının ilkinde primer klinik sonlanım noktasına ulaştı. Etkinlik çalışmasında Dang humması olgularında %56 oranında anlamlı bir azalma görüldü. İlk elde edilen güvenlik verileri önceki çalışmalarda gözlemlenen iyi güvenlik profiliyle tutarlı görünüyor. Verilerin tam analizi önümüzdeki günlerde düzenlenecek uluslararası bilimsel bir kongrede açıklanacak.

Dang humması dünya nüfusunun yaklaşık yarısı için tehdit oluşturuyor. Dang humması, salgınların görüldüğü pek çok Asya ve Latin Amerika ülkesinde öncelikli ve ivedi bir halk sağlığı sorunu olarak kabul ediliyor. Kontrol grubunda gözlemlenen yıllık %4.7 insidans oranı hastalığın Asya’da ne kadar önemli bir sorun olduğunu gösteriyor.

“Dünya Sağlık Örgütü’nün Dang hummasıyla mücadelesine katkı sunuyoruz”

Sanofi Pasteur Başkanı ve CEO’su Olivier Charmeil, “Bu başarı, Dang humması alanında 20 yıldan fazladır araştırmacılar, gönüllüler, yetkililer, bilimsel uzmanlar ve uluslararası organizasyonlarla yapılan işbirliğinin ürünüdür,” diyor ve şöyle devam ediyor: “Misyonumuzun özünde çocuklar ve aileleri için bir Dang humması aşısı geliştirmek yer alıyor. Hedefimiz Dang hummasını aşıyla önlenebilen hastalıklar arasına katmak ve Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020’ye kadar Dang hummasına bağlı mortaliteyi %50, morbiditeyi %25 oranında düşürme amacına katkıda bulunmaktır.”

Filipinler’deki Tropikal İlaç Araştırma Enstitüsü (Research Institute for Tropical Medicine) baş araştırmacısı Dr. Capeding, ilk kez bir Dang humması aşısının Faz III etkinlik çalışmasın başarıyla tamamlandığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Bu önemli klinik sonuçlar aşının iyi etkinlik profiliyle birarada değerlendirildiğinde, halen belirli bir tedavisi bulunmayan Dang hummasının her yıl etkilediği 100 milyondan fazla insana gerçek bir umut vaat ediyor.”

Bu ilk büyük ölçekli etkinlik çalışmasının sonuçları, 2014’ün 3. Çeyreğinde, halen Latin Amerika’da devam eden ve Brezilya, Kolombiya, Honduras, Meksika ile Porto Riko’da 20.000’den fazla gönüllüyü kapsayan ikinci bir büyük ölçekli çalışmanın sonuçlarıyla birlikte daha da desteklenmiş olacaktır.

Asya’da yürütülen Faz III klinik çalışma hakkında

Asya’da yürütülen Faz III klinik çalışma randomize, gözlemciye kör, plasebo kontrollü, çok merkezli bir çalışmadır.  2011-2013 yılları arasında yürütülen çalışmaya Endonezya, Malezya,  Filipinler, Tayland ve Vietnam’da Dang hummasının endemik olduğu bölgelerden, 2-14 yaş arası, toplam 10.275 çocuk katıldı.  Katılımcılar randomize edilerek, 6 aylık aralıklarla üç doz Dang humması aşısı veya plasebo (2’ye 1 oranında) ile aşılandı. Primer sonlanım noktası herhangi bir serotipin yol açtığı semptomatik, virolojik olarak doğrulanmış Dang humması olgularının sayısı ile ölçüldü.  Çalışma, çalışma popülasyonunun uzun dönem takibiyle devam edecektir. Klinik çalışma konusunda daha fazla bilgi için: http://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01373281?term=CYD14&rank=1.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
403 bin kişi evde sağlık buldu

Hastaneye gitmekte güçlük çeken hastalar için Sağlık Bakanlığı’nın 4 yıl önce hayata geçirdiği evde sağlık hizmetlerinden 403 bin kişi yararlandı....

Kapat