Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Mayıs 2014, Salı 14:08

403 bin kişi evde sağlık buldu

Hastaneye gitmekte güçlük çeken hastalar için Sağlık Bakanlığı’nın 4 yıl önce hayata geçirdiği evde sağlık hizmetlerinden 403 bin kişi yararlandı. Sistem şimdi diş sağlığını da kapsam içine aldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından hastaneye gitmekte güçlük çeken hastalar için 2010 yılında başlatılan evde sağlık hizmeti yüzbinlerce hastanın yüzünü güldürdü. Evinde ve aile ortamında, hastanın muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesi amacıyla başlatılan evde sağlık hizmetinden 403 bin kişi yararlandı. Özellikle yatağa bağımlı hastalar için devreye sokulan sistemi en çok 45 bin hasta ile İstanbul kullandı. Bu kapsamda ihtiyacı olan hastalara evinde ve ailesinin yanında, muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetleri veriliyor. Hastalara ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetleri bir bütün olarak sunuluyor. Bakanlık, ağız ve diş sağlığı hizmetleri, ilaç ve tıbbi cihaz temini gibi birçok hizmeti de evde sağlık hizmetleri kapsamına alarak genişletiyor.

Evde rapor veriliyor

Muayenenin yanı sıra hastanın hastalığına bağlı olarak kullandığı ilaçlarının yazılması ve ilaç kullanımı ile ilgili bilgi veriliyor. Hastanın kullanması gereken tıbbi cihazların teminine yardımcı olunurken, cihaz kullanımı anlatılıyor. Hastalık raporu çıkartılıyor, uzman hekim, diyetisyen, psikolog desteği sağlanıyor.

REÇETE, DİŞ VE CİHAZ TEMİNİ

Bakanlık bunların yanı sıra evde sağlık hizmetinin kapsamını genişletme kararı aldı. Artık hastalara ağız ve diş sağlığı hizmetleri, hemşirelik hizmetleri, alınması gereken ilaçların reçete edilmesi, tıbbi cihaz ve malzemelerin temini gibi hizmetler de evde sağlık hizmeti kapsamında sunulacak.

174 BİN AKTİF KAYITLI HASTA

Hizmetten 4 yıl boyunca 403 bin hasta faydalandı. Bu hastaların 174 bin 560’ı aktif hasta olarak sisteme kaydedilerek belirli aralıklarla evlerinde muayeneleri yapılmaya devam ediyor. İllere bakıldığında evde sağlık hizmetini en fazla 45 bin hasta ile İstanbul kullandı. Ankara 35 bin hasta ile takip ederken, İzmir 20 bin hasta ile üçüncü sıraya yerleşti. En az kullanan illerde ise Ardahan 300 hasta ile ilk sırada yer aldı. Tunceli 363, Şırnak ise 416 hasta ile evde sağlık hizmetini en az kullanan iller arasına girdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık alanında uzmanlaşmış iWatch

Apple'ın yılan hikayesine dönen iWatch'ı, görünüşe göre bir akıllı saatten çok daha fazlası olacak. İddialara göre Apple, sağlık alanında uzmanlaşmış bir...

Kapat