Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Haziran 2014, Cuma 10:32

D vitamini hipertansiyonu önlüyor

Yaklaşık 150 bin Avrupalı üzerinde yapılan araştırma D vitamininin yüksek tansiyon riskini azalttığını ortaya koydu. Daha önceki araştırmalar da D vitamini eksikliğinin MS dahil bağışıklık sistemini etkileyen hasatalıklarda etkili olduğunu göstermişti.

Yeni bir araştırmaya göre D vitamini hipertansiyonu önlüyor. Bu konudaki araştırmayı yürüten Güney Avustralya Üniversitesi uzmanı Elina Hypponen, hergün D vitamini alanların şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarına yol açan yüksek tansiyon riskini düşürmüş olduklarını söyledi.       

Yaklaşık 150 bin Avrupalı üzerinde yapılan araştırmada, belirli bir gene sahip olan insanların vücudunda daha fazla D vitamini bulunduğunu ve bunlarda hipertansiyon riskinin düşük olduğunu belirlendi.   Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; daha önceki araştırmalar D vitamini eksikliğinin MS dahil bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklarda bir risk faktörü olduğunu ortaya koymuştu.

Son araştırmaya göre, tenleri daha koyu olanlar, zamanlarının büyük bölümünü kapalı mekanlarda geçirenler, kuzey kutbuna yakın ülkelerde yaşayanlar, yaşlılar, hamileler ve aşırı kilolular doğal yollardan daha az D vitamini alabiliyor.

Uzmanlar, aşırı güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmayı ve D vitamini içeren gıdalar tüketmeyi tavsiye ediyor. Somon balığı, uskumru, mantar, tuna balığı, süt, yoğurt, peynir ve yumurta bol miktarda D vitamini içeriyor. 

Uzmanlar, günde 400 ila 1000 birim Vitamin D tableti almanın da yararlı olacağını söylüyor. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaç firmalarına 7 yıl garanti verilebilecek

Dünyanın en büyük biyoteknoloji fuarı olarak kabul edilen Bio International Convention'a (BIO TECH) Türk heyeti çıkarma yaptı. ABD'nin San Diago...

Kapat