Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Haziran 2014, Perşembe 11:28

Corona korkutmaya devam ediyor

Suudi Arabistan son iki yılda Corona Virüsü nedeniyle meydana gelen ölümlerin neredeyse yüzde 50 artış göstererek, 190’dan 282’ye fırladığını açıkladı. Ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromunun (SARS) değişik bir türü olan virüste ölüm riskinin de yüzde 33’ten yüzde 41’e çıktığının altı çizildi.

Yeni tedbirler alınacağını açıklayan Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Adil Fakieh, yardımcısı Ziad Memiş‘i de görevinden aldığını açıkladı. Memiş ile birlikte kimi Suudi yetkililer krizi iyi yönetemedikleri gerekçesiyle eleştiriliyordu. Memiş, çalışmaları nasıl yönettiklerini anlattı:

“Uluslararası bilim komitesinin önerileri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı tarafından duruma pek çok müdahalede bulunuldu. Bu komite yeni vakaların nasıl ilerlediğini incelerken, enfeksiyon kontrol müdahalelerini de geliştirmek üzerine araştırmalar yapıyor.”

Akciğerleri ve böbrekleri tahrip eden virüse karşı geliştirilmiş kesin etkili bir koruyucu aşı veya tedavi bulunabilmiş değil.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hayvan tedavisi için yeni ilaç geliştirildi

Sibiryalı bilimciler hayvan tedavisi için gereken ilacı inovasyon yoluyla geliştirdi. Etkisi antibiotiklerin etkisine benzer. Novosibirsk Katı Cisim Kimyası ve Mekanokimya...

Kapat