Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Nisan 2014, Salı 10:00

Cilt kanserinde genetik mutasyon riski

Bilim insanları bazı insanlarda neden genetik mirasları nedeniyle cilt kanseri riskinin daha fazla olduğunu anlama yolunda bir adım attıklarını söylüyorlar.

Bir İngiliz araştırma ekibi yeni belirlenen bir gen mutasyonunun, bazı durumlarda cilt kanserinin bir türü olan melanoma neden olduğunu söylüyor. Nature Genetics dergisinde yayınladıkları yazıya göre bu keşif yeni tarama yöntemlerinin önünü açacak.

Melanom riski güneşe maruz kalma, cilt tipi ve genetik miras gibi çeşitli faktörlere bağlı.

Melanomun genetik kökeni

İngiltere’de her yıl yaklaşık 12 bin kişiye melanom tanısı konuluyor. Melanom olan yaklaşık her 20 kişiden birinde hastalığın köklü bir aile geçmişi var. BBC’nin haberine göre; İngiltere’nin Hinxton kentindeki Wellcome Trust Sanger Enstitüsü liderliğindeki bir ekip, belirli gen mutasyonları olan insanların son derece yüksek melanom riski altında olduğunu buldu.Mutasyonlar, kromozomları hasara karşı koruyan POT1 genini devreden çıkarıyor.

Wellcome Trust Sanger Enstitüsü’nden Dr David Adams keşfin bir ailede kimin risk altında olduğunu ve kimin cilt kanseri için taranması gerektiğini bulmanın önünü açacağını söyledi.

Adams “Bu gendeki mutasyonlar sonucunda kromozomların ucunun zarar görmesine yol açıyor; genel olarak kromozomdaki hasarlar da kanser oluşumuna yol açıyor.”

Mutasyonlar ve kanser

Mutasyonların bir kısmının melanom riskini artırdığı tespit edildi, fakat diğerleri bilinmiyor. Leeds Kanser ve Patoloji Enstitüsü Müdürü Prof Tim Bishop bulgular sayesinde bazı ailelerde melanomun neden yüksek oranda olduğu konusunda bilginin arttığını söyledi.

Ekip bu ailelerde lösemi gibi kanserlerin de yaygın olduğunu buldu. Bu da genin sadece melanom değil diğer kanserlerin de altında yatan olabileceğini düşündürüyor.

Cancer Research UK’den Dr Safia Danovi “Bu, cilt kanserinin en tehlikeli formu olan melanomda güçlü bir aile tarihi olan kişiler için ileriye doğru bir adım” diyor.

 

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yaz saati uygulaması kalp krizi nedeni

ABD’deki Colorado Üniversitesi’nden bilim insanları yaz saati uygulamasına geçilmesinden sonraki Pazartesi günlerinde kalp krizi vakalarının sayısında yüzde 25’lik bir artış...

Kapat