Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Ağustos 2011, Cuma 20:52

Cep telefonu kullanımı spermlerin fiziksel ve fizyolojik yapısını etkiliyor

Andrology Journal’da yayınlanan incelemenin sonuçlarına göre cep telefonlarından yayılan radyo frekans elektromanyetik radyayon (RF-EMR) fiziksel yapısı bozulmuş, hareketliliği azalmış ve oksidatif strese karşı hassas hale gelmiş sperm hücrelerinin üretilmesine neden oluyor.

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan çeşitli çalışmaların sonuçlarını derleyen araştırmacılar yayınlarında RF-EMR nedeni ile meydana gelen bu anormal sperm yapısının cep telefonu kullanım süresi ile doğrudan ilişkili olduğunu düşünüyorlar. Araştırmacılara göre cep telefonlarından yayılan radyasyon oksidatif stresi artırarak spermlerin membranlarında ve DNA’larında hasara neden oluyor.

Yayınladıkları sonuçlara rağmen araştırmacılar, derlemede ele aldıkları çalışmaların çeşitli kısıtlamalar barındırdığının altını çizerek, cep telefonu kullanımı ile spermlerde meydana gelen hasar arasındaki ilişkiyi daha güçlü bir biçimde ortaya koyacak çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Boehringer Ingelheim yenilikçi ilaç lansmanları ile 2011’in ilk yarısını karlı kapadı

Boehringer Ingelheim, 2011'in ilk yarısında, başarılı yeni lansmanlar aracılığıyla önceki yıla kıyasla yerel para biriminde yeniden büyüme gösterdi.

Kapat