Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Nisan 2012, Cuma 13:25

BRSHH’ın EKSPOMED için hazırladığı sergiyi Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ açtı

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BRSHH), geleneksel Türk sanatları kullanılarak hazırlanan “Usûl-i Kadim ile Akliyye: Minyatür, Hat ve Tezhiple Psikiyatri” koleksiyonunu sanatseverlerin beğenisine sundu.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Hastaneler ve Sağlık Merkezleri Fuarı EKSPOMED 2012’de sergilenen koleksiyonun açılışı Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu ve BRSHH Başhekimi Doç. Dr. Erhan Kurt tarafından gerçekleştirildi. 7. salonda BRSHH standında sergilenen koleksiyon, sanatseverler tarafından 15 Nisan Pazar gününe kadar gezilebilecek.

Modern psikiyatrinin sunduğu olanakları göz ardı etmeksizin insana bir başka psikiyatri penceresinden bakma arzusuyla hazırlanan koleksiyon, minyatür, hat, tezhip, resim, ebru, kaligrafi gibi geleneksel sanatlarla “ruh, ruh sağlığı, psikiyatri” sözcüklerinin çağrıştırdıkları ve psikiyatri tarihinin kült olmuş simgelerini yorumluyor.

BRSHH'ın EKSPOMED için hazırladığı sergiyi Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ açtı

Koleksiyonda, yaklaşık 15 yıldır tezhiple ilgilenen ve bu konuda birçok başarıya imza atmış olan usta sanatçı Sabriye Şeker’in ve alanında isim yapmış sanatçıların eserleri yer alıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Avea’dan Acıbadem Mobil Sağlık işbirliği ile 7/24 doktor hizmeti

Avea'nın yenilenen hizmeti AloDoktorum Servisi ile aboneler doktorlarına anında ulaşıyor, sağlık konularında danışmanlık ve acil durumlarda anında yönlendirme alabiliyor.

Kapat