Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Haziran 2013, Perşembe 11:24

Borsa İstanbul’da gong “TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler” için çaldı

Medikal sektöründe faaliyet gösteren TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş., halka arzı dolayısı ile Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreni ile Gelişen İşletmeler Piyasası’nda işlem görmeye başladı.

R&E Grup’un medikal sektöründe 1997 yılından beri faaliyet gösteren TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş., 27 Haziran 2013 tarihinde gong töreni ile halka açıldı. TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler, Gelişen İşletmeler Piyasası’nda “TEPAS. E” kodu ve 3 TL’lik fiyatla işlem görmeye başladı.

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler’in gong töreni öncesinde konuşan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman,2013 yılında Pay Piyasası’nda 7 şirketin, Gelişen İşletmeler Piyasası’nda (GİP) ise 4 şirketin paylarının halka arz edildiğini ve yaklaşık 24 milyon lira hasılat toplandığını belirtti. Hâlihazırda Pay Piyasası’nda 7 ve GİP’te6 şirketin işlem görmesi amacıyla başvuru yaptığını kaydeden Seyman, Tepa Tıbbi ve Elektonik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile birlikte payları Borsa İstanbul’da işlem gören şirket sayısının 416’ya ulaştığını bildirdi.

Pay Piyasası tarafında yapılan halka arzlardan toplamda 1,22 milyar lira kaynak toplandığını, bu kaynağın 319,9 milyon lirasının ortak satışı hasılatı, 897,3 milyon lirasının da sermaye artırımı hasılatı şeklinde gerçekleştiğini söyleyen Seyman, “Sürdürülebilir büyüme potansiyeline sahip medikal sektörünün oyuncularından biri olan TEPA, Anadolu’dan çıkarak yatırımlar gerçekleştirerek halka açılmış, Borsa İstanbul olarak başlattığımız Halka Arz Seferberliği’ne örnek olabilecek şirketlerimizden biridir. Dolayısıyla TEPA’yabaşarılar diliyor, bu vesileyle diğer şirketlerimizi de sermaye piyasalarının sunmuş olduğu avantajlardan yararlanmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

R&E Grup ve Tepa Yönetim Kurulu Başkanı Evren Karaca ise, gong treni öncesinde şunları söyledi: “Faaliyetine 2004 yılında tekstil ihracatı ile başlamış olan R&E Grup, bugün tekstil, inşaat, enerji, otomotiv, hayvancılık, perakende, sağlık ve gıda gibi en temel sektörlerde yapılan yurtiçi ve dışı yatırımlarla ve 300 milyon Euro tutarında ihracatıyla, hem ekonomik, hem de coğrafi olarak hızla büyümektedir.Bu yıl, tıbbi cihaz ve malzemeler sektöründe faaliyet gösteren Tepa Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin çoğunluk hisselerini satın alarak sağlık sektöründeki ilk yatırımımızı yaptık. Grup olarak en önem verdiğimiz hususlardan biri de cari açığın finansmanına katkı sağlayacak her türlü yatırımı yapmak.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorları ayağa kaldıran “torba tasarısı” kabul edildi

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair “Torba tasarı”,...

Kapat