Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Boehringer Ingelheim'dan "Daha Fazla Sağlık" 8 Kasım 2012, Perşembe 11:43

Boehringer Ingelheim’dan “Daha Fazla Sağlık”

Boehringer Ingelheim, Ashoka ile birlikte yürüttüğü “Daha Fazla Sağlık” ortaklığı kapsamında Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği’nin (RUSİHAK) kurucu üyelerinden, Klinik Psikolog Şehnaz Layıkel’i Ashoka Üyeliği’ne seçerek ödüllendirdi. Layıkel’in girişimiyle kurulan RUSİHAK, zihin ve ruh sağlığı problemi yaşayanlar için insan onuruna yaraşır bir dünya vizyonuyla çalışıyor.

Proje nasıl işliyor?

Boehringer Ingelheim ve toplumsal sorunlara kalıcı çözümler getiren sivil toplum kuruluşu Ashoka, insan hayatında fark yaratan yaratıcı çözümleri iki yıldır seçiyor ve bu projelerin ayakta kalması, yaygınlaşması ve ulaşılabilir olması için girişimcileri destekliyor.

Titiz bir seçim süreci sonucunda belirlenen sosyal girişimciye Boehringer Ingelheim, çalışmalarını rahatlıkla hayata geçirebilmesi için üç yıl boyunca maddi destek sağlayacak. Bu destek yasal danışmanlık, halkla ilişkiler ve medya hizmetleri, stratejik danışmanlık ve kurumsal gelişimden etkinlik organizasyonuna kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Türkiye’de zihinsel ve ruhsal rahatsızlık yaşayan kişiler ve yakınlarının sayısı yaklaşık 12 milyon!

United Nations Enable’ın yaptığı bir araştırmaya göre, dünya nüfusunun %25’i yaşamı boyunca en az bir kere ruh sağlığı sorunu yaşıyor. Türkiye’de zihin ve ruh sağlığında doğrudan veya dolaylı olarak sorun yaşayan birey sayısı ise 12 milyonu buluyor. 2009 yılında Türkiye’nin de onayladığı Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinde de belirtildiği gibi, özellikle zihin ve ruh sağlığı alanında sorun yaşayanlara yönelik ayrımcılık oldukça topluma katılımda halen engellerle ve hak ihlalleriyle karşılaşılıyor.

Zihin ve ruh sağlığı alanında Türkiye’nin ilk ve tek savunuculuk derneği olan RUSİHAK’ın temel amacı diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte zihin ve ruh sağlığı alanında uluslararası standartların hayata geçirilmesini sağlamak, bu alanda sorun yaşayan bireyleri güçlendirmek ve bu bireylerin toplumsal yaşama tam ve eşit katılımının önündeki yasal ve sosyal engelleri kaldırmak için yenilikçi faaliyetler yürütmek.

Şehnaz Layıkel hakkında

RUSİHAK kurucu üyelerinden Klinik Psikolog Şehnaz LayıkelŞehnaz Layıkel 1975 yılında İstanbul’da doğdu. 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1999 yılında sivil toplum alanına yöneldi. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında kadın hakları ve çocuk hakları ile ilgili çalışmalar yürüttükten sonra New York Üniversitesi’nde Uluslararası Travma Çalışmaları Programı’na devam etti. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ise Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamladı. 2003-2006 yılları arasında Mental Disability Rights International’ın Türkiye temsilciliğini yürüttü. 2006 yılında altı kurucu üye (Mesut Demirdoğan, Zafer Kıraç, Can İlbey, Nilay Kacar, Billur Uğursal, Yalçın Eryiğit) ile birlikte RUSİHAK’ı kurdu.

Layıkel, halen RUSİHAK’ın genel koordinatörlüğünü yürütüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN