Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Mayıs 2012, Perşembe 13:54

Boehringer Ingelheim 2011’i de büyüme ile kapattı

Boehringer Ingelheim geçen yıl şirketin ulaştığı noktaya ilişkin bir basın duyurusu yayımladı. Duyuruda, 2011 mali yılında net satışların, döviz ayarlamasından sonra %6,2 artışla 13,2 milyar Euro’ya yükseldiği ifade edildi. Aynı zamanda şirketin faaliyetlerden elde edilen gelirin 2,3 milyar Euro’ya yükseldiğine ve net satışlardan elde edilen faaliyet gelirinin %17,3’e yükseldiğine dikkat çekildi.

Boehringer Ingelheim Ar-Ge ve Medikal Departman'ından sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Andreas BarnerDaha önceki yıllarda açıklandığı şekilde şirketin büyüme planlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğine işaret edilen duyuruda, firmanın Ar-Ge ve Medikal Departman’ından sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Andreas Barner, Ingelheim’daki şirket merkezinde düzenlenen yıllık basın konferansında

“2011 sonuçları organik büyüme stratejimizi doğruluyor. Kendi araştırma ve geliştirme çalışmalarımıza yaptığımız sürekli yatırım sayesinde büyümede yeni bir dönem başlatıyoruz.”

dedi.

Boehringer Ingelheim tarafından yayımlanan duyuruda, toplam net satışların %77’sini reçeteli ilaçları oluşturduğu ifade edildi. Finans ve Hayvan Sağlığı departmanından sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hubertus von Baumbach,

“Hem lansmanı yeni yapılan ürünler hem de pazarda bulunan ilaçlar büyüme gösterdi. Özellikle de 2011 yılında 629 milyon Euro net satışa ulaşan Pradaxa’nın (dabigatran) pazara sürülmesi, Boehringer Ingelheim’ın geçtiğimiz yıl büyümesinde önemli katkıda bulundu. Pradaxa‘nın lansmanı, son birkaç yılda gerçekleştirilen yeni ürün lansmanlarının en başarılılarından birisi olarak gösteriliyor.”

dedi.

IMS verilerine göre firmanın bir kez daha reçeteli ilaçlara ilişkin faaliyet alanında gösterdiği %8,2’lik büyümeyle, sadece %4,6 oranında büyüyen, dünya ilaç pazarından daha hızlı bir büyüme gösterdiğine dikkat çeken Boehringer Ingelheim, çalışan sayısının da artan büyüme eğiliminden olumlu bir şekilde etkilendiğini belirtti. Duyuruda, 2011 yılında firmanın çalışanları arasına tüm dünyada bin 800 kişinin katıldığı, toplam çalışan sayısının da %4’lük bir artışla 44 binin üzerine çıktığı ifade edildi.

Boehringer Ingelheim Kampusü, Almanya

Kapsamlı araştırma ve geliştirme faaliyetleri gelecek başarıları garanti altına aldı

Boehringer Ingelheim’ın duyurusunda şirketin, kendi araştırma hattındaki yeni gelişmeler sayesinde gelecekteki büyümesini güvence altına aldığına vurgu yapıldı. Duyuruda, Prof. Dr. Barner’in,

“Başta diyabet, onkoloji, hepatit C, IPF ve solunum hastalıkları olmak üzere yeni ilaçlar sunmak istiyoruz. Astımda tiotropiyum aktif bileşeninin kullanılması, kronik hepatite getirilen yeni yaklaşımlar ve idiopatik pulmoner fibrozisin tedavisi için geliştirilen nintedanib maddesine yönelik araştırmalarımız devam ediyor. Bu gelişmeler hastalara tedavide benzersiz faydalar sağlayacaktır.”

ifadelerine yer verildi.

Yeni, inovatif ilaçlar geliştirmeye devam edebilmek adına, şirketin net satışların önemli bir bölümünü sürekli bir şekilde kendi araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yatırmayı hedeflediğini belirten Boehringer Ingelheim, firmanın 2011 yılında Ar-Ge harcamalarını %3 artırarak 2,5 milyar Euro’ya yükselttiğini belirtti. Bu rakamın reçeteli ilaçlardan elde edilen net satışın %23,5’ine karşılık geldiğini belirten Boehringer Ingelheim, firmanın sektör ortalamasının oldukça üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Büyüme, 2012’de de devam edecek

Duyuruda Boehringer Ingelheim’ın, daha önceki yıllarda olduğu gibi, gelecekte stratejik olarak çalışmalarını kendi inovatif ilaç araştırma ve geliştirme alanında yoğunlaştıracağı ifade edildi. Prof. Dr. Barner şunları vurguladı:

“İhtiyaç oranının yüksek olduğu tedavi alanlarına yönelik yeni lansmanlar gerçekleştirmeyi planlıyoruz ve bu amaçla gelecekte de önemli ölçüde kendi araştırma ve geliştirme faaliyetlerimize yatırım yapmak istiyoruz. İki inovatif ilaç ile pazar konumu genişletilecek. Biyofarmasötik ürün faaliyetlerimizde ve Hayvan Sağlığı alanında daha fazla büyüme göstermeliyiz. Boehringer Ingelheim 2012 yılında daha fazla büyüme elde edebilme beklentisi içerisinde ve net satışlarda yüksek tek haneli büyüme bekliyoruz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pharma Outsourcing Konferansı’nda bir ilk: mobil konferans uygulaması

Pharma Outsourcing Konferansı, katılımcıların interaktif oturumlarda mobil cihazları üzerinden etkileşim sağlamalarına olanak sağlayacak mobil uygulaması ile bir ilke imza atıyor.

Kapat