Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Eylül 2012, Pazartesi 19:11

Body Worlds 7 Eylül’den itibaren Ankara’da

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da açılan ve büyük ilgi toplayan Body Worlds Orijinal Vücut Dünyası-Yaşam Döngüsü Sergisi, Ankara Üniversitesinin akademik danışmanlığı ve desteği ile 7 Eylül 2012 tarihinden itibaren Ankara Kentpark Alışveriş merkezinde ziyaret edilebilecek.

İnsan vücudunun zarif formunu keşfedip, stres altında ve hastalık zamanında nasıl kırılgan olduğunu ve sağlıklıyken de nasıl müthiş bir güce ulaştığını gösteren Body Worlds sergisi, ziyaretçilerin insan bedeninin iç alanlarını ve dış oluşumunu keşfetmesini sağlıyor. Alman bilim adamı ve anatomist Dr. Gunther von Hagens tarafından keşfedilen ve “plastinasyon” adıyla bilinen bir yöntem ile bozulmadan saklanabilen 200’den fazla insan bedeni parçasının sergilendiği Body Worlds’te kaslar, damarlar ve organlar, yaşayan vücudun içinde olduğu gibi, bozulmamış haliyle sunuluyor.

Body Worlds sergisinin yaratıcısı, anatomist Dr. Gunther von Hagens, bu sergiyle kim olduğumuzun, nasıl düşündüğümüzün, ne hissettiğimizin, nasıl doğduğumuzun, yaşlandığımız ve öldüğümüzün öyküsünü anlattığını belirtiyor. von Hagens,

“Bugün 67 yaşındayım ve son 37 yılımı anatomist olarak geçirdim. Bu süreçte insan vücudunun anatomik açıdan mükemmelliğine tanık oldum.”

diyen von Hagens, Plastinasyon sayesinde insan anatomisini medikal dünya dahil, 7’den 70’e herkes ile paylaşabiliyor olmaktan mutluluk duyduğunu vurguluyor.

Body Worlds anatomik sergilerinin kreatif tasarımcısı Dr. Angelina Whalley ise insan vücudunun karmaşık ama muhteşem olan tasarımını, eğitici olduğu kadar unutulmaz bir şekilde de sergilediklerini söyleyerek,

“Sergilerimizin bu kadar başarılı olmasının ardında yatan, ziyaretçilerin plastinatları gördükten sonra iç dünyalarına doğru yaşadıkları seyahat. Şunu söyleyebilirim ki, kendilerine bakış açıları değişiyor, özellikle de sağlıklı ve hastalıklı iç organları gördükten sonra. Bedeninizin sağlıklı olması sizin elinizde. Ona ne kadar erken yaşta bakmaya başlarsanız, o kadar faydasını göreceksiniz.”

diyor.

Böyle bir serginin Türkiye’de de açılmasından gurur duyduklarını söyleyen, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Üzel,

“Birçok insan vücudunun nasıl işlediği konusunda çok az bilgiye sahip. Body Worlds, sağlıklı ve hastalıklı organlar arasındaki farkı ortaya koyarak, insan vücudunda yaşanan etkileri gösteriyor. Bu serginin insan vücudunun ne kadar olağanüstü olduğunu anlatması açısından çok önemli ve özel olduğunu düşünüyoruz.”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Siemens, ABD merkezli ultrason ekipmanları üreticisinin varlıklarını satın alıyor

Bu satın alma bir yandan Siemens'in ultrason ürün portföyünü genişletirken diğer yandan şirket adına yeni iş segmentleri yaratıyor.

Kapat