Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Mayıs 2013, Salı 10:42

Böcekler gıda takviyesi olarak kullanılabilecek

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Gıda ve Tarım Örgütü, açlıkla mücadelede ilginç bir yöntem önerdi. Örgütün hazırladığı son raporda, böceklerin gıda maddesi olarak kullanılabileceği kaydediliyor.

Açıklanan raporda, ormanlarda yaşayan böceklerin halen iki milyar insanın günlük gıdasının parçası olduğu belirtiliyor, bunların protein bakımından zengin olduğuna dikkat çekiliyor.

Voice of America’nın haberine göre; halen bazı ülkelerde tırtıl, arı, eşek arısı, karınca gıda maddesi olarak tüketiliyor. Dünya Gıda ve Tarım Örgütü, böceklerin protein bakımından zengin olduğu kadar, demir ve diğer mineraller açısından da zengin olduğunu bildirdi.

Raporda, böceklerin hayvanlara oranla daha az metan gazı salgıladığı bu nedenle de sera gazı salınımını çok fazla artırmadıklarına da dikkat çekiliyor.

Böcekler, iki kiloluk yiyecek yediklerinde bir kilo et veriyor, ancak bir sığırdan bir kilo et alabilmek için sığırı sekiz kilo gıda ile beslemek gerekiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer’dan eczacılara destek

Eczacıların pazarlamadan davranışsal eğitimlere ve erektil disfonksiyon, dislipidemi gibi hastalıklar konusunda bilinçlenmeye kadar mesleki gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefleyen toplantıların ilki,...

Kapat