Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mart 2011, Çarşamba 13:37

Böbreklerini koru, kalbini kurtar

Türkiye’deki böbrek biliminin gelişmesi için eğitsel ve bilimsel çalışmalarını kırk yıldır aralıksız sürdüren Türk Nefroloji Derneği, böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda toplumsal farkındalığı ve bilinci arttırmak için de çalışmalarını sürdürüyor.

Türk Nefroloji Derneği, bu yıl altıncısı kutlanacak olan Dünya Böbrek Günü çerçevesinde “Böbreklerini Koru, Kalbini Kurtar” teması ile 10 Mart 2011 günü ve haftasına yayılacak panel, halk toplantısı, alışveriş merkezlerine standlı tanıtım, okul ziyaretleri, ücretsiz tarama testleri, gibi çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Bu etkinlikler çerçevesinde, böbreklerimizi korumak için düzenli egzersiz yapma, sağlıklı beslenme ve ideal vücut ağırlığını koruma, tuzu azaltma, yeterli sıvı alma, kan basıncını ve kan şekerini ölçtürme, sigara ve ağrı kesici ilaç kullanımından kaçınma ve yüksek risk grubundaki bireyler için düzenli tıbbi kontrol yaptırmanın önemi vurgulanacak. Bu faaliyetler, farkındalığı artırmak için çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde yürütülecek.
 

Türk Nefroloji Derneği tarafından, Sağlık Bakanlığı ve TUBITAK’ın desteği ile gerçekleştirilen saha çalışması CREDİT projesi sonuçlarına göre; ülkemizde Kronik Böbrek Hastalığı sıklığının kadınlarda, yaşlılarda, Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ikamet edenlerde, kırsal bölgede yaşayanlarda, yüksek tansiyonlularda ve şeker hastalarında daha sık olduğu belirlendi.

 
Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof Dr. Gültekin Süleymanlar “Özellikle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönem böbrek yetmezliğinin en sık rastlanan iki nedeni şeker hastalığı ve yüksek tansiyon. Toplumumuzda 2002’de %7.2 olan şeker hastalığı sıklığının günümüzde %12’nin üzerine çıkmış olması endişe verici bir durum. Bu veriler; toplumsal düzeydeki tıbbi, sosyal ve ekonomik yükü her geçen gün artan kronik böbrek hastalığının kontrolünü sağlamak için toplumda yaşam biçimi değişikliklerine yol açacak. Böbrek hastalığının tedavisinden öte, önlenmesine dayalı, ulusal ölçekli bir hastalık yönetimi modeli bir an önce hayata geçirilmedir. Bu bağlamda derneğimizin Sağlık Bakanlığı ile protokol aşamasına getirilmiş çalışması vardır. “ diyor.
 

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Universal Hastaneler Grubu’nda yeni ortaklık

Daruma Kurumsal Finansmandan yapılan açıklamada Universal Hastaneler Grubu ile ADM Capital arasında bağlayıcı sözleşmenin imzalandığı açıklandı.

Kapat