Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ağustos 2013, Cuma 10:31

Böbrek naklinde canlı vericiden nakil artık kolay

Organ nakli ve çocuk cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu böbrek nakli ameliyatları artık daha konforlu ve kolay olduğunu belirtiyor ve sözlerine devam ediyor:

Böbrek yetmezliği birçok nedenle ortaya çıkabiliyor. Aşırı tuz ve şeker tüketimi, şişmanlık, diyabet, tansiyon ve tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonları bunlardan sadece birkaçı.
Kronik böbrek yetmezliğinin en etkin tedavisi ise böbrek nakli. Ancak en iyi sonuç, hiç diyalize girmeden yapılan böbrek nakliyle gerçekleşiyor. Hasta, diyalizin olumsuz etkileri nedeniyle yıpranmadan ve bu etkiler vücuda yerleşmeden böbrek nakli olduğunda başarı şansı daha çok artıyor.

Canlı vericiden nakil artık kolay 

Tüm dünyada gösterilen bütün çabalara rağmen beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapılan nakiller belli bir sayıya ulaşıyor ve bu rakamlar yıllar içerisinde çok yavaş artıyor.
Organ yetersizliği olduğu için canlı vericiler gündeme geliyor… Canlı böbrek vericilerinin sağlığı ve ameliyat sonrası konforu düşünüldüğünde kapalı yöntemle böbreğin alınması günümüzde altın standart. Kapalı yöntemle ameliyat, hastanın vücudunda büyük bir ameliyat kesisi açılması yerine, hastanın karnına açılan küçük deliklerden yapılıyor. Bu teknik tüm dünyada son 10 yılda yaygınlaşmış, eskiden açık şekilde yapılan birçok cerrahi, laparoskopik yöntemle uygulanıyor.

Bugün ameliyat yarın taburcu 

Açık ameliyata oranla hastalar operasyon sonrası çok daha az ağrı hissederken, hastanede daha kısa kalmakta, normal yaşamlarına ve işlerine daha hızlı dönmektedir. Eskiden kullanılan açık yöntemde hastalarda ameliyat sonrası görülen ameliyat yerinde fıtıklaşma, hissizlik, yara enfeksiyonu, akciğerlerde hava birikmesi gibi istenmeyen yan etkiler bu teknikte neredeyse hiç görülmüyor. Sadece vücuda açılan iki delik ve böbreği çıkarmak için yapılan küçük bir kesiden gerçekleştirilen bu operasyon, kozmetik açıdan da açık cerrahiye oranla başarılı sonuçlar sağlıyor.
Ameliyat akşamı gezmeye, su içmeye başlayan vericiler, ertesi sabah yemek yiyebiliyor ve duş alabiliyor. Ameliyatın ertesi günü taburcu olabiliyor. Ayrıca ameliyat sırasında vücuda “dren” denilen küçük borular yerleştirilmesine gerek yoktur. Dikişler gizli ve estetik dikişler olmakta ve ameliyat sonrası bu dikişlerin alınması da gerekmiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Anemi, bunama riskini artırıyor

ABD'deki California Üniversitesi'nden Kristine Yaffe ve ekibinin yaptığı araştırma, kan hücreleri sayısının düşük olmasının (anemi) bunamayla bağlantısını ortaya koydu. Yaffe...

Kapat