Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ağustos 2013, Cuma 10:20

Anemi, bunama riskini artırıyor

ABD’deki California Üniversitesi’nden Kristine Yaffe ve ekibinin yaptığı araştırma, kan hücreleri sayısının düşük olmasının (anemi) bunamayla bağlantısını ortaya koydu.

Yaffe ve ekibinin araştırmasına 70-79 yaşındaki 2 bin 552 kişi katıldı. Katılımcılardan 393’ünün araştırmanın başında anemi olduğu belirlendi. Araştırmanın sonunda ise 445 kişiye anemi teşhisi koyuldu. 11 yıl boyunca kan hücreleri incelenen katılımcılar hafıza ve düşünme testlerine de tabi tutuldu.

Araştırma, “Neurology” dergisinde yayımlandı. Araştırmanın başında anemi teşhisi koyulanların bunama riskinin yüzde 41 fazla olduğu görüldü.

Yaffe, aneminin yaşlılıkta yaygın olduğunu, 65 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 23’ünde görülebildiğini belirtti.

Aneminin genel anlamda “kötü sağlığın” ya da düşük oksiyen seviyesinin bir göstergesi olduğunu belirten Yaffe, bunun da hafıza ve düşünce becerisini azalttığını, sinirlere zarar verdiğini vurguladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Okyanus çamurundan yeni bir antibiyotik keşfedildi

ABD'nin Kalifoniya eyaleti kıyılarındaki okyanus çökeltisinde bulunan bir mikroorganizmada yeni bir antibiyotik keşfedildi. Gerçek yeni antibiyotik keşifleri nadiren yapılıyor ve...

Kapat