Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Aralık 2011, Pazartesi 17:02

BMS ve J&J birlikte hepatit C tedavisi geliştirmeyi planlıyor

Bristol-Myers Squibb (BMS) tarafından yapılan açıklamada, firmanın geliştirilme aşamasındaki NS5A replikasyon kompleksi inhibitörü daclatasir’in (BMS-790052), Johnson&Johnson’a (J&J) bağlı Tibotec Phrmaceuticals tarafından geliştirilmekte olan TMC435 kod adlı NS3 proteaz inhibitörü ile birlikte kombinasyon tedavisi potansiyelinin araştırılması için firma ile anlaşma sağlandığı bildirildi. Anlaşma sonucunda yeni nesil bir hepatit C (HCV) genotip 1 tedavisi ortaya koymayı amaçlayan firmalar klinik çalışmalara 2012’nin ilk yarısında başlamayı planlıyorlar.

HCV için yakın geçmişte iki farklı yeni ürün FDA’dan onay almış bulunuyor; Vertex Pharmaceuticals ve J&J tarafından geliştirilen Incivo (telaprevir) ve Merck tarafından geliştirilen Victrelis (boceprevir). HCV için mevcut standart tedavi yöntemi olan pegile-interferon ve ribavirin kombinasyon tedavisi ile birlikte kullanılan bu ürünler HCV’nin en yaygın görülen ve en zor tedavi edilen formu olan genotip 1’in tedavisinde, standart tedavi ile %38 olan başarı oranını, sırasıyla %79 ve %63’e çıkarabiliyorlar.

Bununla birlikte, standart tedavide yer alan pegile-interferon’un ağır grip benzeri semptomlar ortaya çıkarması nedeniyle, pegile-interferon’a bağlı olmayan tedavi yöntemleri konusunda arayış devam ediyor. Reuters tarafından yapılan haberde, yakın zamanda Gilead tarafından satın alınan Pharmasset’in ve Abbott’ın da, BMS ve J&J gibi pegile-interferon içermeyen tedavi yöntemi geliştirmekte olduğuna değiniliyor. Haberde, bu ilaçların oluşturacağı pazar hacminin 2020’de 20 milyar dolara ulaşabileceğinin tahmin edildiği belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sandoz Türkiye’de Genel Müdürlük görevine Hakan Atay atandı

Eşdeğer ilaç pazarının öncü ismi Sandoz'da Genel Müdürlük görevine Hakan Atay atandı. Atay, 1 Aralık itibarı ile yeni görevinin başına...

Kapat