Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Ekim 2011, Çarşamba 19:22

BMS Vakfı ve WHO’dan tüberküloz tedavisi için işbirliği

The Bristol-Myers Squibb Vakfı, dün Güney Afrika, Tanzanya, Kenya, Etiyopya ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde HIV ile koenfeksiyon dahil olmak üzere toplum tabanlı tüberküloz (TB) önleme, kontrol ve tedavisini desteklemek için Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organization, WHO) Tüberkülozla Mücadele Birimi ile iki yıllık pilot bir girişimde işbirliğine girdiğini açıkladı. Bu beş ülke, toplam olarak 2009 yılında küresel TB yükünün yüzde 13’ünden fazlasını, TB/HIV ko-enfeksiyon yükünün ise üçte birinden fazlasını taşıyor.

Bristol-Myers Squibb Vakfı’nın SECURE THE FUTURE® (GELECEĞİ KORU) programı çerçevesinde toplum sağlığı uzmanlarından teknik destek alacak olan inisiyatifin, WHO’nun TB ile Mücadele stratejisinin de kilit hedefi olan sivil toplum ve topluluk örgütlerinin yararlı katılımlarını hızlandırması bekleniyor.

Bristol-Myers Squibb İcra Kurulu Başkanı Lamberto Andreotti,

“Bristol-Myers Squibb’in ciddi hastalıkların yaygın olduğu topluluklara yardım etme taahhüdü, Vakfımızın sağlık hizmetlerinde eşitsizliğe karşı toplulukları güçlendirme misyonunda ete kemiğe bürünüyor”

şeklinde konuştu.

“Bristol-Myers Squibb Vakfı’nın SECURE THE FUTURE® programının ayırt edici özelliği, yerel toplulukları güçlendirici niteliğidir. TB ve HIV koenfeksiyonu ile ilgili çalışmalarımız, topluluk desteğinin enfekte bireylerin izlenmesi, sonuçların takibi ve tedavisi konusunda yapabileceği olumlu etkileri kanıtlamıştır.”

WHO, bu beş ülkede sivil toplum (STK’lar) ve topluluk temelindeki örgütlerin güçlenen katılımı üzerinden TB tedavisini geliştirmek için Ulusal TB ve AIDS Kontrol Programları ile birlikte bu girişimin kolaylaştırıcı ve aracılık rolünden yararlanacak. WHO, STK’ların ve topluluk örgütlerinin toplum tabanlı TB tedavisine daha fazla katılımını sağlayacak politika ve programlar geliştirilmesini ve daha fazla maliyet-etkili ve sürdürülebilir bir TB yanıtı yaratılmasını teşvik edecek.

Girişim, başarılı tedavi için TB’li bireylerin erken tespitini geliştirmek ve özellikle HIV’nin yaygın olduğu koşullarda TB hizmetlerine daha kolay erişim sağlamak için SECURE THE FUTURE® programı ile eşsiz bir ortaklık fırsatı sunuyor. TB hizmetleri, uzak bölgelere ulaşmak ve özellikle hassas gruplar başta olmak üzere yerel ihtiyaçların daha iyi anlaşılması gibi, STK’ların sağlayabileceği avantajlar sayesinde güçlendirilip geliştirilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya sağlık turizmi temsilcileri Ekim’de İstanbul’da buluşuyor

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi'nin dördüncüsü bu yıl 28-30 Ekim 2011 tarihlerinde İstanbul'da...

Kapat