Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Haziran 2013, Çarşamba 09:53

Bitkisel yağ prostat kanserini engelliyor

Prostat kanserine yakalanan ve hayvansal yağlar yerine bitkiselleri tercih edenlerin ölüm riskinin daha az olduğu bildirildi.

Prostat kanserine yakalanan ve hayvansal yağlar yerine bitkiselleri tercih edenlerin ölüm riskinin daha az olduğu belirlendi.

JAMA International Medicine dergisinde yayımlanan araştırma, kalp-damar hastalıkları riskini azaltan bitkisel yağların, prostat kanserine yakalananların yaşam süresini de uzatabileceğini gösterdi.

California Üniversitesi’nden bilim adamı Erin Richman ve ekibinin yaptığı araştırmada, prostat kanserine yakalanan 4 bin 577 erkeğin beslenme alışkanlıkları incelendi ve bitkisel yağlarla beslenenlerin hayatta kalma şansının hayvansal yağlar tüketenlere göre yüzde 33 fazla olduğu görüldü. Richman, bitkisel yağların bazı antioksidanlar içerdiğini ve bunların kanserin yayılmasını önleyebildiğini vurguladı.

Araştırmacılar, beslenme alışkanlığının tamamen değiştirilmesinin gerekli olmadığını, günde “iki yemek bıçağı kadar” tereyağı yerine iki yemek kaşığı zeytin yağı tüketilmesinin yeterli olabileceğine dikkati çekti.


SİZ DE YORUM YAPIN