Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Haziran 2013, Çarşamba 09:40

“Uyku” diyabetin önlemesine yardımcı

Sidney Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmada, insülin hassasiyetinin (glukozun işlenmesi için normal ya da düşük düzeyde insüline ihtiyaç duyma durumu) çalışma günlerinde yetersiz kalan uykunun 3 gece telafi edilmesiyle dengelenebileceği ortaya çıktı.

Araştırmaya imza atanlardan Peter Liu,  yeterli uykunun gerekli olduğunu ancak bazı durumlarda yeterince uyumanın imkansız hale geldiğini belirtti. Liu, araştırma sonuçlarının, uyku saatlerini birkaç gün uzattıklarında yetişkin erkeklerde vücudun insülün kullanımının dengelenebileceğini ve böylece Tip 2 diyabet riskinin azalabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Araştırmaya en az 6 ay, hafta içinde yeterince uyuyamadığını belirten (iş günü geceleri ortalama 6,2 saat uyuyan) ortalama 28 yaşındaki erkekler katıldı.  Laboratuvar ortamında 3 gece (cuma,cumartesi, pazar gecesi) 10 saat uyuyan katılımcıların insülin seviyesinin daha iyi olduğu sonucuna varıldı.

Araştırma, San Francisco’da düzenlenen 95. Endokrin Derneği’nin toplantısında sunuldu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Sağlık Örgütü’nü endişelendiren virüs

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2012 Eylül ayından beri MERS-CoV adıyla da bilinen yeni bir virüs olan Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu’na...

Kapat