Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Ekim 2011, Çarşamba 14:14

Bir olgu tartışması: “Koroner ve kalp kapak hastalığı iç içe”

Sanofi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen CardioScope toplantısı, dünyaca ünlü kardiyoloji uzmanları Prof. Dr. Murat Tuzcu ve Prof. Dr. Stephen Ellis moderatörlüğünde gerçekleşti. 17 Eylül Cumartesi günü Grand Hyatt İstanbul’da gerçekleşen ve yaklaşık 6 saat süren toplantıya Türkiye’nin önde gelen uzmanlarından Dr. Ali Oto, Dr. Lale Tokgözoğlu, Dr. Yelda Başaran, Dr. Belhan Akpınar, Dr. Vedat Sansoy, Dr. Zeki Öngen, Dr. Oktay Ergene, Dr. Ömer Kozan, Dr. Tevfik Gürmen ve Dr. Vedat Aytekin konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda "Koroner ve kalp kapak hastalığı iç içe" konusu örnek bir olgu üzerinden Türkiye’nin önde gelen kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi uzmanları ile tartışıldı. Moderatörlüğünü dünyanın en önemli referans kalp merkezlerinden biri olan Cleveland Clinic Kardiyoloji bölümünden Prof. Dr. Murat Tuzcu ve Prof. Dr. Stephen Ellis’in yaptığı toplantıda koroner kalp hastalığı ve kalp kapak hastalığının birbiriyle ilişkili ve örtüşen yönleri ayrıntılı olarak tartışıldı.

Sanofi - CardioScope 2

Türkiye’nin dört bir yanından kardiyoloji ve kalp damar cerrahlarının katıldığı toplantıda, akut koroner sendromlar risk değerlendirmesi, biyobelirteçler, mitral yetersizliğin eko ve cerrahi değerlendirmeleri, miyokardiyal canlılığın değerlendirilmesi, revaskülarizasyon ve mitral yetersizliği arasındaki ilişki, kronik total oklüzyon gibi konular irdelendi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer ve AstraZeneca tremelimumab için lisans anlaşması imzaladı

İki firma arasında varılan anlaşmayla AstraZeneca, Pfizer tarafından geliştirilmekte olan tremelimumab'ın küresel geliştirme haklarına sahip oldu.

Kapat