Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Haziran 2011, Perşembe 18:39

B’IOTA, NUTRAXIN ile gıda takviyesi pazarına giriyor

Türkiye’nin küresel pazarda başarılarıyla adından söz ettiren markası B’IOTA Laboratuvarları, bitkiler konusundaki bilgi birikimini gıda takviyesi alanına taşıdı. İstenmeyen tüylere ve saç dökülmesine karşı geliştirdiği bitkisel ürünleri 44 ülkede pazarlayan B’IOTA Laboratuvarları, NUTRAXIN markasıyla gıda takviyesi pazarına da giriş yaptı.

Bitkisel ve doğal içeriğe sahip 15 çeşit ürünle satışa sunulan NUTRAXIN Gıda Takviyesi Serisi, kilo vermeyi kolaylaştırma, bağırsak sistemini düzenleme, ciltte yaşlanma ve selülit oluşumunu engelleme, saç dökülmesini önleme gibi pek çok soruna gıda takviyeleriyle çözüm getirmeyi hedefliyor.

Tüketicinin, gıda takviyesi ürünlerine karşı kaybolan güvenini Nutraxin ile inşa edeceklerini belirten B’IOTA Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar,

“Alanında her zaman fark yaratan B’IOTA, yeni markası NUTRAXIN ile gıda takviyesi alanına bambaşka bir bakış açısı kazandıracak. Yola çıkarken amacımız insanların sorunlarına en doğal ve doğru destek ürünlerle cevap verebilmek oldu”

dedi.

NUTRAXIN markasına çok güvendiğini dile getiren Dündar, ilk yıl sonunda 640 milyon dolar büyüklüğündeki pazardan yüzde 2 pay almayı hedeflediklerinin altını çizdi. Dündar sözlerini şöyle sürdürdü:

“NUTRAXIN’le hedefimiz pazar liderliği. Türkiye gıda takviyesi pazarında ikinci yılın sonunda yüzde 5, üçüncü yılın sonunda ise yüzde 10 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz. 5 senenin sonunda ise hedefimiz pazar liderliği. NUTRAXIN’in, B’IOTA’nın tüm ürün gamı içindeki payını ilk yılda yüzde 10’a, 3 yılın sonunda ise yüzde yüzde 20’ye ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan ters lale hırsızlığının ardından Türkiye’de yok olmak üzere olan bitkilerin korunması için harekete geçen B’IOTA Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Cihat Dündar ve Amerika Botanik Konseyi Başkanı Mark Blumenthal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek destek istedi.

“Ters lale hırsızlığı olayında bir kere daha anlaşıldı ki, Türkiye bitkilerine sahip çıkmazsa başkaları gelip sahip çıkmaya çalışıyor” diyen Cihat Dündar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bitkilerimizin korunması ve ekonomiye kazandırılması tüm dünya insanlığına karşı bir vazifedir. Türkiye’nin bitki varlığına sahip çıkılması amacıyla B’IOTA Vakfı’nı kurduk. Bu alanda pek çok proje geliştireceğiz. Bu konuda Sayın Başbakanımızın bize destek vereceğinden eminiz. Sayın Başbakanımızın da desteğiyle Türkiye’nin zenginliğinin korunması adına önemli adımlar atacağımızı düşünüyoruz.”

NUTRAXIN markasının satışlarından elde edilecek gelirin yüzde 5’ini B’IOTA Vakfı’na bağışlayacaklarını söyleyen Cihat Dündar,

“Nutraxin’den elde edilecek gelir, Türkiye’nin endemik bitkilerinin korunması için harcanacak. Bu konuda elimizden ne geliyorsa yapacağız”

dedi.

B’IOTA Vakfı ve Cihat Dündar’a Türkiye bitkilerinin korunması adına yaptığı çalışmalar için teşekkür eden Amerika Botanik Konseyi Başkanı Mark Blumenthal ise şöyle konuştu:

“Endemik bitkilerin korunması dünya çevre ve halk sağlığı adına üstlenilmesi gereken önemli bir görev. Nasıl ki karbon gaz salınımı ülkelerin ortak sorunu olduysa, endemik bitkilerin korunması da öyle kabul edilmelidir. Geçen yüzyılda Anadolu’da var olan 10 bin çeşit tür endemik bitki yok oldu. Tüm bunların ötesinde topraklarınıza özgü bu eşsiz bitkilerin kötü niyetli yaklaşımlarla Anadolu’nun bağrından sökülüp götürülmesi de her gün karşılaşılan bir durum. En son ters lale olayıyla gündeme gelen durumu üzüntüyle basından öğrendim. Amerika Botanik Konseyi Başkanı olarak her ülkede endemik bitkilerin korunması için mücadele veriyoruz. Türkiye’de de bu alanda yapılması gerekenlerle ilgili olarak duyarlılığımızı belirtmek amacıyla İstanbul’a geldim. Bu alanda benimsenecek ciddi devlet politikalarına ve yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Sayın Başbakan’ın da bu konuya son derece duyarlı olduğunu biliyoruz”

Endemik bitkilerin, geliştirilip çoğaltılmasının önemli bir mirasın korunmasının yanı sıra ekonomik gelir elde etmek açısından da önemli olduğunu dile getiren Blumenthal, dünyada yıllık bitkisel ilaç ticaretinin 800 milyar dolar olduğunu bildirdi. Blumenthal sözlerine şöyle devam etti:

“Her yıl yaklaşık yüzde 10 büyüyen bu pazarda Çin, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İspanya, İngiltere ve ABD önde gelen ülkeler. Bugün tedavi amacıyla kullanılan bitkisel ürünlerin global satış hacmi yaklaşık 20 milyar dolar. Bu pazarda Avrupa 7.1, Asya 5.2, Kuzey Amerika 4, Japonya 2.2 ve diğer ülkeler 1.5 milyar dolar paya sahip. Bitkilerin ihracatı ve endüstriyel olarak kullanımının ülke ekonomisine katma değeri büyük olacaktır. Cari açık riskini konuştuğunuz bu dönemde, Türkiye bitki örtüsünün korunarak ekonomiye kazandırılması milyarlarca dolarlık ek bir geliri ülkenize katma değer olarak kazandıracaktır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu: Aile Hekiminiz Eve Gelmez!

"Aile hekimliği" kimliğinin suç işlemek adına kullanması yönündeki haberlerin yeniden gündeme gelmesi üzerine AHEF Başkanı Dr. Hasan Eraydın bir açıklama...

Kapat