Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Haziran 2011, Perşembe 18:13

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu: Aile Hekiminiz Eve Gelmez!

Kötü niyetli kişilerin “aile hekimliği” kimliğini suç işlemek adına kullanması yönündeki haberlerin yeniden gündeme gelmesi üzerine Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Hasan Eraydın, ailelerin güvenliği için bir açıklama yayınladı:

Aile hekimliğinin vatandaşlar için yeni bir kavram olması ve kurumsal işleyiş hakkında eksik ya da yanlış bilinenlerin, bazı suç barındıran vakaların meydana gelmesine zemin hazırladığını endişeyle takip ediyoruz. Bu nedenle aile hekimliğinin işleyişi hakkındaki temel bilgileri kamuoyuyla birkez daha paylaşmakta yarar görürüyoruz.

Aile hekimliği hizmeti, aile sağlığı merkezlerinde verilir. Bu hizmetten tam anlamıyla ve en faydalı şekilde yararlanmak için, vatandaşların yapması gereken kendi aile hekimlerini bulmak ve irtibata geçmektir. Bunun için ilin İl Sağlık Müdürlüğü’yle temasa geçilmesi ya da Sağlık Bakanlığı’nın “http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/” adresinden sorumlu olan aile hekimine ulaşılması yeterlidir. Bunun dışında kapınıza gelerek kendini “aile hekiminiz” olarak tanıtan kişilere itimat edilmemesi gerekliğinin altını bir kez daha önemle çizeriz. Vatandaşımızın aile hekimini bilme ve tanıma, her hangi bir aile hekimine kayıtlı değil ise kendine bir aile hekimi tercih etme imkanları vardır.

Aile hekimi sorumlu olduğu bireylerin yaşadığı sağlık sorunlarının nedenleri ortaya çıkaran, detaylı olarak bilen ve buna en uygun tedavi yöntemini uygulayan kişidir. Aile hekiminin görev tanımı içinde kendisine kayıtlı bireyleri tehdit edebilecek hastalıkların ortaya çıkmadan önlenmesi (koruyucu hekimlik) de yer alır. Ancak bu sorumluluk “kapıya giderek aşı yapmak” ya da benzeri kontrolleri ve muayeneleri gerçekleştirmek şeklinde algılanmamalıdır. Bu doğrultuda vatandaşlarımızın aile hekimlerini tanıması, olası art niyetli tavırlar karşısında da bir önlem oluşturması adına önemlidir.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla,

Dr. Hasan Eraydın

Aile Hekimleri Dernekleri Fedarasyonu Başkanı


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni sonuçlar asetisalisilik asitin ticagrelor ile etkileşime giriyor olabileceğini düşündürüyor

Circulation'da yayınlanan çalışma, ticagrelor'un ABD'deki hastalarda daha düşük etkinlik gösteriyor oluşunu yüksek dozda asetisalisilik asit kullanımı ile ilişkilendiriyor.

Kapat